x

Bir DJ Kontroller Bluetooth Hoparlörlere Nasıl Bağlanır!

07 Eylül 2022
Bir DJ Kontroller Bluetooth Hoparlörlere Nasıl Bağlanır!

Bir DJ Kontrol Cihazı Bluetooth Hoparlörlere Nasıl Bağlanır!


Kim kabloları sever, haksız mıyız? Her şey kablosuz olabilseydi dünya harika bir yer olurdu.

DJ Controller'ınızı Bluetooth hoparlörlere bağlamaya gelince, elbette, herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan Bluetooth üzerinden bağlayabilirsiniz.

Ancak, bu en iyi yaklaşım mı? Bunları normal kablolar kullanarak mı bağlamanız gerekir? Yoksa tamamen aynı mı, sadece daha pratik mi?

Bu yazıda, DJ kontrol cihazınızı Bluetooth hoparlörlerinize nasıl bağlayacağınızı, bunun hangi sorunlara yol açabileceğini, söz konusu sorunları nasıl iyileştireceğinizi ve işleri daha basit ve daha iyi bir şekilde nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Bir DJ kontrol cihazı Bluetooth hoparlörlere nasıl bağlanır: Kontrol cihazında Bluetooth varsa, onu diğer herhangi bir cihazda olduğu gibi hoparlörlerle eşleştirebilirsiniz (Bluetooth'u etkinleştirin, eşleştirmek istediğiniz cihazı seçin ve eşleştirin). Bununla birlikte, mikslemeyi ve vuruş eşleştirmeyi neredeyse imkansız hale getirebilecek bazı gecikme sorunları olacağını belirtmekte fayda var.

DJ Kontrol Cihazı Bluetooth aracılığıyla hoparlöre nasıl bağlanır (Gecikme ve neden sorun olabilir)


Önce gecikmenin ne olduğunu ve neden bir sorun olabileceğini hızlıca gözden geçirelim:

Bu özel durumda, Bluetooth protokolünün sesi şifrelemesi ve ardından şifresini çözmesi gerektiğinden, bir miktar gecikmeye neden olur (hangi Bluetooth teknolojisini kullandığınıza bağlı olarak, 150ms kadar yüksek veya 20ms kadar düşük olabilir).

Esasen gecikme, ses sinyalinin DJ kontrol cihazından Bluetooth hoparlöre gönderilmesi ve yeniden üretilmesi için geçen süredir.

Not: En son Bluetooth protokolünün (Bluetooth 5) 20ms ile 40ms arasında bir gecikme süresi vardır, ancak gecikme sorunları yaşıyorsanız her zaman ayrı bir Düşük Gecikmeli Bluetooth vericisi satın alabilirsiniz, ancak daha sonra bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Gecikme neden bir sorundur?

Gecikme, özellikle kulaklık aracılığıyla, beatmatch yaparken çoğunlukla bir sorundur, çünkü diyelim ki, kulaklıktan duyduğunuz ile karıştırmaya çalıştığınız iki şarkı arasında gerçekte olan şey arasında 100 ms'lik bir gecikme varsa, denediğinizde ve vuruşu A şarkısını B şarkısıyla eşleştirin, vuruş her zaman 100 ms geride veya başka bir deyişle senkronizasyon dışı olacaktır.

Girişlerinizi kulaklıktan duyduklarınıza dayandıracağınız için CUE yaparken veya parmakla davul çalarken de durum böyledir, ancak her şeyi 100 ms gecikmeyle duyduğunuz için şarkılar senkronizasyondan çıkacaktır.

Ancak, gecikme olsa bile, her zaman kablolu kulaklıklarınızda miks yapabilir ve yalnızca hoparlörleri amplifikasyon için kullanabilirsiniz.DJ kontrol cihazı Bluetooth Hoparlöre nasıl bağlanır:

DJ kontrol cihazını Bluetooth hoparlöre bağlamak için, onları telefon gibi başka herhangi bir cihazla yaptığınız gibi eşleştirmeniz yeterlidir. Sahip olduğunuz DJ kontrol cihazına bağlı olarak, kullanım kılavuzuna bakmanız ve belirli adımları uygulamanız gerekebilir.
Düşük gecikmeli bir Bluetooth vericisi olabilir

Az önce bahsettiğim gibi, yeni Bluetooth 5 protokolünün gecikmesi genellikle 20-40 ms civarındadır ve bu durumda, bunlar genellikle gecikmeyi yaklaşık 40 ms'ye düşürmeyi başardıkları için Düşük Gecikmeli bir vericiden faydalanamayabilirsiniz.

Bununla birlikte, günümüzde çoğu Bluetooth cihazı daha yeni protokole sahip değildir; bu, düşük gecikmeli bir verici almanın, aslında kullanmamaktan çok daha iyi bir sonuç verebileceği anlamına gelir.

Almanız gereken şey, bahsettiğimiz gibi gecikmeyi yaklaşık 40 ms'ye düşürebilen bir aptX düşük gecikmeli Bluetooth vericisidir.Etrafta bunlardan bolca var ve muhtemelen herhangi birini kullanabilir ve aynı sonuçları elde edebilirsiniz, ancak işte bizim üç tavsiyemiz:

Aisidra V5.0 Bluetooth Adaptörü. Daha uygun fiyatlı, RCA-Aux kablosuyla birlikte gelir.
Avantree Oasis Artı Bluetooth 5.0. Daha pahalı ama genel olarak daha iyi ve daha fazla özellik.
Avantree Oasis B Bluetooth 5.0DJ denetleyicisi düşük gecikmeli bir Bluetooth vericisine nasıl bağlanır

DJ kontrol cihazınızı Bluetooth vericisine bağlamak oldukça basit bir işlemdir; hemen hemen tüm vericilerle birlikte gelmesi gereken RCA'dan Aux'ya (3,5 mm) kabloyu alın, RCA ucunu DJ kontrol cihazının Ana Çıkışına ve Aux ucunu (3,5 mm) vericideki Aux girişine bağlayın .

Ardından, tek yapmanız gereken hoparlörleri Bluetooth vericisiyle eşleştirmek ve hepsi bu!Tüm vericiler aynı değildir, bu nedenle eşleştirme işlemi sahip olduğunuz hangisine bağlı olarak değişebilir, bu nedenle cihazları nasıl eşleştireceğinizi bulamıyorsanız kullanım kılavuzuna bakın.

Son olarak, aptX düşük gecikme modunun etkinleştirildiğinden emin olun, aksi takdirde vericiyi satın almanın avantajlarından yararlanamazsınız.Alternatif: aptX düşük gecikmeli hoparlörler kullanın

Bu gönderiyi okuyorsanız, bunun nedeni zaten bir Bluetooth hoparlörünüz ve bir DJ kontrol cihazınız olduğunu varsayıyoruz, bu nedenle en pratik seçeneğiniz az önce listelediğimiz vericilerden biriyle gitmek olacaktır.
Bu şekilde miksleyebilecek misiniz?

Daha önce bahsettiğimiz gibi, gecikme asla iyi bir şey değildir, ancak hoparlörlerde kulaklıklarda olduğu kadar kötü değildir, çünkü ekipmanınız ve hoparlörler arasında herhangi bir gecikme varsa, kablolu kulaklıklarınızı beatmatch için kullanabilirsiniz, CUE -ing, parmakla davul çalma, vb. ve yalnızca amplifikasyon için hoparlörlere sahip olun.
Daha iyi bir alternatif: 3,5 mm kablo kullanarak Bluetooth hoparlöre bağlanınSesi Bluetooth aracılığıyla hoparlörlere iletmek konusunda kesinlikle kararsız değilseniz, sesi bu şekilde iletmek için sadece bir kablo kullanmak daha akıllıca olabilir, aksi takdirde gecikme, düşük bir gecikme kullanırken bile çok fazla sorun olabilir. verici.

Bluetooth hoparlörler genellikle tipik hoparlör konektörlerine (XLR, TRS, vb.) sahip değildir, ancak bunun yerine kullanabileceğiniz 3,5 mm aux girişi sunarlar.

DJ kontrol cihazlarının %99'unda, hoparlörlere ses göndermek için kullandığınız bir RCA ana çıkışı vardır ve bu durumda, bu sesi kontrol cihazından Bluetooth hoparlörlere iletmek için bir RCA-3,5 mm jak kablosu kullanabilirsiniz.
Çözüm
DJ kontrol cihazınızı Bluetooth hoparlörlere bağlamak kesinlikle mümkündür, ancak gecikmenin bir sorun olabileceğini ve eşleşmeyi doğru şekilde geçememenize neden olabileceğini unutmayın.

Gecikmeyi azaltmak için düşük gecikmeli bir Bluetooth vericisi alabilseniz de, yine de bu kurulumu kullanarak miks yapmanız tavsiye edilmez, bunun yerine kablolu kulaklıklarınızda miksaj yapmanız ve amplifikasyon için hoparlörleri kullanmanız önerilir.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.