x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
Bir USB Mikser, Ses Kartı olarak kullanılabilir mi?
26.10.2022

Bir USB Mikser, Ses Kartı olarak kullanılabilir mi?

Evde müzik prodüksiyonunda, genellikle Ses Arayüzlerini kullanan insanlar görürsünüz, peki ya USB mikserler? Onlar da kullanılabilir mi? USB Ses Arayüzleri üzerinden Mikser kullanmanın herhangi bir faydası var mı? İkisine de ihtiyacınız var mı?

Bu yazımızda tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplayacağız.

Bir USB Mikser, Ses Arayüzü olarak kullanılabilir mi?

USB Mikserler, yerleşik bir Ses Arabirimi ile birlikte gelir ve bir bilgisayara müzik kaydetmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, miksere bağlı olarak, her bir parçayı DAW'da (Çok kanallı kayıt) ayrı bir parçaya veya sadece tüm kanalların toplamını bir stereo parça olarak kaydedebilir.USB Mikserler Çoklu Parçaları kaydedemeyebilir

Çoğu "Ucuz" USB mikseri, diyelim ki 150$ aralığında, stereoyu yalnızca DAW'ınıza kaydedebilir, yani tüm parçalar tek bir stereo parçada toplanacaktır.Bu sizin için ne anlama geliyor?

Dört ayrı parça kaydetmişseniz ve hepsi tek bir stereo dosyada toplanmışsa, bu dört parçayı ayrı ayrı kaydettiğinizde yaptığınız gibi bunları düzgün bir şekilde işleyemezsiniz.

Öte yandan, Çok kanallı USB mikserler tam da bunu yapar: Her bir izi DAW'a kaydederler, bu da hat boyunca ayrı ayrı işlenmelerini sağlar.
Bir Mikserin Çoklu Parçaları Kaydedebildiğini nasıl anlarız?

Mikser zaten Çok kanallı bir mikser olarak etiketlenmişse, parçaları ayrı ayrı kaydedebilir veya kaydedebilmelidir.

Ancak, sadece bir USB mikseri olarak etiketleniyorsa ve çok parçalı kayıt yapıp yapamayacağını öğrenmek istiyorsanız, genellikle “Bilgisayar Bağlantısı” veya “Ses Arayüzü” bölümünde özelliklerini kontrol etmeniz gerekir.
İşte bir örnek:

Bu, Çok Parçalı kayıt yapabilen büyük bir USB Mikser olan Soundcraft Signature MTK 22'nin Özellikler sayfasıdır.

Bunu anlayabilmenizin yolu, Bilgisayar Bağlantısı bölümünde 24×22 yazmasıdır: Bu, Ses Arayüzü aracılığıyla 22 parçayı ayrı ayrı bilgisayarınıza aktarabileceği anlamına gelir.İşte yalnızca Stereo Çıkışı kaydedebilen bir mikser örneği:

Behringer Xenyx 1204USB Mikserin Teknik Özellikler Sayfası (Çok kanallı kayıt yok).


Ancak Bilgisayar Bağlantısı bölümüne bakıldığında 2×2 yazıyor, bu da Bilgisayara yalnızca iki kanalı (stereo çıkışı) kaydedebileceği anlamına geliyor.Kısacası, bir mikserin Çoklu Parçaları kaydedip kaydedemeyeceğini nasıl anlarız:

Mikser çok sayıda girişe sahipse, ancak yalnızca iki çıkışa sahipse, örneğin 14×2, birden fazla parça kaydedemez, 14×12 veya 14×14 diyorsa, bu, kayıt yapabileceği anlamına gelir. Bilgisayara ayrı 12 veya 14 parça.
Ses Arayüzü ve USB Karıştırıcı arasındaki maliyet farkı

Mikserler, sesi etkilemek için bazı ek kontrollerle birlikte geldikleri için aynı kanal sayısına sahiplerse genellikle daha pahalıdır: Scarlett 2i2 ses arabiriminde iki giriş ve iki girişli bir USB mikser bulunur ve sadece stereo çıkışı genellikle biraz daha pahalıya mal olur. çünkü bazı genişletilmiş işlevsellik sağlarken Scarlett'in yaptığı her şeyi yapar.


Genel olarak konuşursak, Ses Arayüzü ile aynı kanal sayısına sahip bir mikser için %10 ila %30 arasında daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.


Önemli Not: Burada, çoğu zaman yalnızca stereo çıkışını (sol ve sağ kanallar) kaydedemeyen ve normal 2 kanallı ses arabirimleriyle karşılaştırılabilecek bütçe karıştırıcılarını karşılaştırıyoruz.

Çok kanallı USB mikserler söz konusu olduğunda, bunlar düzinelerce parçayı ayrı ayrı kaydetmek için tasarlandıkları ve ayrıca bir SD karta kayıt, WiFi bağlantısı, dahili özellikler gibi birçok yerleşik özellik ile birlikte geldikleri için çok daha pahalıdır. -amp simülasyonunda ve bazıları DAW'ımız için kontrol yüzeyleri olarak bile çalışıyor.

USB Çok Parçalı Mikserler genellikle yaklaşık 800 $ ve üstü maliyete sahiptir.
Bir USB Ses Arayüzü, Ev Kaydı için bir USB Mikserden daha mı iyidir?
Her şey ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlıdır:


Ses Arayüzleri daha uygun fiyatlı, hafif ve taşınabilirdir ve paranızın karşılığını fazlasıyla verir.

Mikserler, canlı performansların yanı sıra evde kayıt için de yararlı olma avantajına sahiptirler, ayrıca genellikle daha fazla giriş ve çıkışa sahiptirler (özellikle Çok kanallı özelliklere sahip bir tane alırsanız), tam bantları sorunsuz bir şekilde kaydetmenize olanak tanır.


Bununla birlikte, çoğu ev kaydı meraklısı için, genellikle kendi başınıza kayıt yaptığınız için çoğu zaman bir Ses Arabirimi ile gitmenizi tavsiye ederim, yani aynı anda sadece birkaç girişi kaydetmeniz gerekir ve 20+ gibi değil.


Ayrıca, evde veya bu konuda bir stüdyoda kayıt yaparken, sesi genellikle yolda işlemezsiniz, bu bir mikserde yapabileceğiniz bir şeydir, bu nedenle tüm ek şeylere para harcarsınız. gerçekten kullanmayacağınız için bir mikser sunuyor.


Aynı anda birçok girişi kaydetmek ve aynı zamanda canlı miksaj ve bu canlı performansları kaydetme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız, özellikle çok parçalı kayıt yapabilen bir miksere gitmenizi tavsiye ederiz.

ADAT bağlantılı Ses Arayüzlerini düşünün
Bazı Ses Arayüzlerinin yanı sıra bazı mikserlerin arkasında Optik veya ADAT adı verilen bir tür bağlantı noktası bulunur ve bu, kanal sayısını genel olarak 8 artırmak için arayüze harici ön amplifikatörler bağlamanıza olanak tanır.


Apollo Twin arabirimleri, Adient iD14 ve diğerleri gibi ADAT girişleriyle birlikte gelen birden fazla Ses Arabirimi vardır ve harici bir ön amplifikatör bağlayarak kanal sayısını toplamda 2'den 10'a yükseltebilirsiniz.

ADAT bağlantısına sahip bu preamplifikatörlerin, birim başına yaklaşık 200 $ ila 1000 $ + arasında alabileceğiniz için fiyatlarının büyük ölçüde değiştiğini belirtmekte fayda var.


USB Mikserlerin kesinlikle bir yeri vardır, özellikle çok parçalı kaydedebilenler, çünkü ev kaydı için pek çekici olmayanlar, ancak Ses Arayüzleri genellikle evde müzik üretmeye geldiğinde kazanır çünkü onlar daha ucuz, daha küçük, daha hafif ve ihtiyacınız olan her şeyi küçük bir pakette sunuyor.

Çoğu insan için, ihtiyacınız olan sayıda giriş sunan bir ses arabirimi tercih edin ve bir noktada daha fazla girişe ihtiyaç duyabileceğinizi düşünüyorsanız, kanal sayısını artırmanıza olanak tanıyan ADAT bağlantılı Ses Arayüzlerini düşünün.


Stüdyonuzda tüm grupları kaydetmek istiyorsanız ve aynı zamanda canlı çalma ve bu performansları kaydetme seçeneğiniz varsa, çok kanallı mikserler gerçekten iyidir, ancak bunlar gerçekten pahalı olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.