x

Dengeli ve Dengesiz Kablolar Arasındaki Fark!

11 Temmuz 2022
Dengeli ve Dengesiz Kablolar Arasındaki Fark!

Dengeli ve Dengesiz Kablolar Arasındaki Fark!

Seste neden bu kadar çok farklı kablo türü olduğunu ve nasıl çalıştıklarını hiç merak ettiniz mi?

Bu yazıda dengeli ve dengesiz kablolar arasındaki farkları, nasıl çalıştıklarını ve daha fazlasını açıklayacağız.

Doğru kabloyu kullanmanın ses kalitesinin nasıl olacağı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini, yani ne zaman dengeli veya dengesiz kablo kullanacağınızı bilmeniz gerektiğini unutmayın.Dengeli Kablolar ve Dengesiz Kablolar

Dengeli kablolar, yapılış biçimleri nedeniyle herhangi bir dış paraziti "aşamalı olarak devre dışı bırakabilir"; bu, özellikle uzun kablolar kullanıldığında, kablo ne kadar uzun olursa, o kadar fazla parazit olacağından, dengesiz kablolardan çok daha temiz bir sinyal verecekleri anlamına gelir. Verebileceğimiz en kısa açıklama bu, ancak şu anda yapacağımız çok daha fazlası var.
Dengesiz Kablolar; Nasıl çalışırlar?

Dengesiz kablolarda sadece iki iletken ve içlerinde iki tel bulunur; biri sinyal için, diğeri yer için.

Tipik elektro gitar kablonuz bu şekilde yapılır.

Dengesiz kabloları sahip oldukları konektör sayısına göre belirlemek oldukça kolaydır.

Örneğin; "Tip" ve "Sleeve" anlamına gelen bir TS gitar kablosunun yalnızca iki iletkeni vardır veya bir RCA kablosuna bakarsanız yalnızca iki iletkeni de görebilirsiniz.

Kablonun içine baktığınızda, sinyali taşıyan telin merkezde olduğunu, topraklama telinin onu çevrelediğini göreceksiniz ve bunun bütün amacı, sinyal kablosunu radyo dalgaları gibi dış parazitlerden korumaktır. , transformatörler, ışıklar vb. yaptığı… bir dereceye kadar.
Gürültü nereden geliyor?

Mesele şu ki, topraklama kablosunun kendisi biraz anten gibi davranır, bu da yol boyunca gürültü alacağı anlamına gelir ve kablo ne kadar uzun olursa, o kadar fazla gürültü alır.

Dengesiz kablolar bu nedenle uzun kablolar yapmak için iyi değildir, aslında kablonun 10-15 metreden uzun olması gerekiyorsa dengeli kablo kullanmalısınız.


Bu, özellikle çok sayıda ışığın, güç kablosunun ve parazite neden olabilecek diğer elektrikli öğelerin bulunduğu bir ortamda kullanılması gerekiyorsa geçerlidir.

Not: Dengesiz kabloların kesinlikle kullanılması gerekiyorsa, alınan gürültü miktarını en aza indirmek için iyi bir teknik, kabloların yerleşimini doğru şekilde yönetmektir; güç ve ses kablolarının tek bir dikey geçişi, onları yan yana çalıştırmaktan çok daha iyidir.

Bunun nedeni, ses kablosunun yalnızca kabloların temas ettiği yerde paraziti seçebilmesidir.
Dengesiz Kabloların en yaygın türleri nelerdir?

TS Kabloları: TS veya “Tip-Sleeve” kabloları muhtemelen en yaygın dengesiz kablolardır.

Genellikle gitar ve bas gitaristler tarafından gitarı amfiye veya pedal tahtasına bağlamak ve ayrıca pedalları pedal tahtasının kendisine bağlamak için kullanılırlar.

RCA Kabloları: RCA kabloları genellikle VCR ve DVD oynatıcı gibi cihazları bir TV'ye bağlamak ve CD oynatıcıları stereo alıcılara bağlamak için kullanılır.

Dengeli Kablolar; Nasıl çalışırlar?Dengeli kabloların üç iletkeni ve üç teli vardır ve doğru hatırlıyorsanız, dengesiz kablolarda sadece 2 tane vardır.

Bu, bu tellerden birinin sadece toprak olduğu, diğer ikisinin ise ses sinyallerini taşımaktan sorumlu olduğu anlamına gelir.

Dengeli ses kabloları, herhangi bir gürültü veya parazit almaya daha az duyarlı olduklarından, uzun kablolar için çok daha iyidir.
Ama neden bu?

Çoğu mikrofon gibi bir XLR kablosuna bağlı bir mikrofona şarkı söylediğinizi hayal edin.

XLR kabloları dengeli kablolardır, bu nedenle üç pinleri vardır; ikisi sinyal için, biri de zemin için.

Kablodan geçen sinyalin yalnızca bir "görüntüsü" yerine, her bir sinyal kablosundan bir kopya geçecek şekilde iki özdeş kopyanız olur.

Ancak işin püf noktası, bunlardan birinin ters çevrilmesidir, yani şimdi diğer sinyalle faz dışıdır ve birbirlerini etkili bir şekilde iptal eder.

Bu, kablodan geçen her iki sinyali de çalmaya çalışırsanız hiçbir şey duyamayacağınız anlamına gelir…


Ancak, sinyal kablonun diğer ucuna ulaştığında, faz dışı olan sinyalin polaritesi tekrar ters çevrilir ve şimdi her iki sinyal de tekrar fazdadır.

Harika olan şey ve bu yüzden dengeli kabloların inanılmaz olduğunu, kablo tarafından alınan herhangi bir parazitin son polarite değişikliği nedeniyle iptal edileceğini düşünüyorum.

Bu, herhangi bir gürültü veya parazit almadan neredeyse istediğiniz kadar dengeli bir kablo çalıştırabileceğiniz ve yalnızca orijinal sinyalle kalabileceğiniz anlamına gelir.

En yaygın dengeli kablo türleri nelerdir?
XLR Kabloları: XLR kabloları tipik olarak az önce açıkladığım nedenlerden dolayı mikrofonlarla birlikte kullanılır, ayrıca kondenser mikrofonlarda devrelere güç sağlamak için kullanılan pin 2 ve 3 aracılığıyla fantom gücü taşıyabilirler.

TRS Kabloları: TRS, kontak noktaları olan ve iki yalıtkan halka ile ayrılan “Uç” “Halka” ve “Sleeve” anlamına gelir. Bu durumda manşon zemini taşır.

Dengeli kablolar stereo sinyal taşımak için mi tasarlandı?

Yaygın bir yanılgı, dengeli kabloların aslında yapabildikleri bir stereo sinyali iletmek için kullanılmasıdır, ancak bu ideal değildir.

İçlerinden bir stereo sinyali çalıştırmaya karar verirseniz, doğru sinyal bir kablodan ve soldan diğerinden gönderilir.

Ancak bu durumda, orijinal amaçlarından uzak, normal bir dengesiz kablo gibi çalışırlar ve herhangi bir paraziti aşamalı olarak ortadan kaldıramazlar.

Dengeli Ekipman ile dengesiz kablolar kullanabilir misiniz?

Dengesiz kabloları kesinlikle dengeli ekipmanla kullanabilirsiniz, ancak faz dışı bir sinyal taşıyamadıkları için dengeli bir kablonun sağladığı tüm avantajları elde edemezsiniz.

Bu, sinyalin kablo üzerinden alıcı dişliye taşınacağı, ancak genel gürültü seviyesinin daha yüksek olabileceği anlamına gelir.

Temel olarak, dengeli ekipman kullanıyorsanız, dengeli bir kablo kullanmayı deneyin.

Dengeli bir TRS kablosunu dengesiz bir TS kablosu olarak kullanabilir misiniz?

Dengesiz giriş ve çıkışlarda dengesiz TS kabloları kullanılmalıdır, ancak yerine TRS kabloları kullanılabilir, ancak sinyal dengeli değil, dengesiz olacaktır.

Bu, yine bu durumda dengeli bir kablo kullanmanın faydasını görmeyeceğiniz anlamına gelir.

Temel olarak size hiçbir fayda sağlamayan balanslı kabloları kullanabilirsiniz ve balanssız kabloları dengeli dişli kullanabilirsiniz ki bu da işe yarayacaktır yani ses sinyali diğer uca ulaşacaktır ama daha fazla gürültü olabilir. .XLR kabloları RCA'dan daha mı iyi?

XLR kabloları dengeli bir sinyal taşırken, RCA kabloları yalnızca dengesiz bir sinyal taşıyabilir ve dengeli sinyallerin daha az uğultu ve gürültü ve daha az genel ses bozulması gibi bazı sonik faydaları vardır. XLR veya RCA bağlantısı kullanma seçeneğiniz varsa, en iyi sonuçlar için her zaman XLR bağlantısını kullanın.
Maliyet Farkı

Dengeli bir kablo yerine dengesiz bir kablo seçmeye meyilli olmanızın nedenlerinden biri, özellikle birden fazla satın almanız gerekiyorsa, maliyettir.

Dengeli kablolar, dengesiz kablolardan çok daha pahalıya mal olur, hatta bazen daha temiz bir sinyal sağlama avantajından dolayı iki katı kadar.

Ancak, paradan tasarruf etmek istiyorsanız, özellikle çok kısa kablolar kullanıyorsanız, dengesiz kablolar en iyi seçiminiz olabilir.

Çözüm

Dengeli kablolar harika ve çalışma biçimleri gerçekten ilginç.

Doğru uygulama için doğru kabloyu kullanmaya çalışın, aksi takdirde yukarıda bahsettiğimiz gibi dengeli bir kablo kullanmanın avantajını elde edemezsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.