x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
Ev Stüdyonuz için En İyi 14 DAW Programı
05.05.2023

Ev Stüdyonuz için En İyi 14 DAW Programı

Kendi ev stüdyonuzu inşa etmek için tüm kalbinizi ve ruhunuzu harcadınız ve gereken tüm donanıma çok fazla zaman ve para yatırdınız.

Şimdi geriye kalan tek şey sizin için doğru DAW'ı bulmak ve çalışmaya başlamak!

Dışarıda düzinelerce harika DAW var, ancak birini seçmenizi ve en azından nasıl çalıştığını tamamen öğrenene kadar ona bağlı kalmanızı öneririz.



İşte Ev Stüdyonuz için en iyi DAW'lar:

Şimdi, başlamadan önce açıklığa kavuşturmak istediğimiz önemli bir şey var çünkü bu konuyu çevreleyen pek çok tartışma var gibi görünüyor;

Muhtemelen birisinin iyi bir prodüktör olmak için -DAW adını buraya girin- gerektiğini söylediğini duymuşsunuzdur, aksi halde miksleriniz berbat olur, ancak bu gerçeklerden bu kadar uzak olamaz.
Aslında, önemli olan tek şey becerileriniz ve kullandığınız yazılımı ne kadar iyi bildiğinizdir.

Bu nedenle, kulağa hoş gelen karışımlar oluşturmak için Pro Tools veya Cubase satın almanız gerektiğini düşünmeyin, çünkü durum böyle değil.

Bu listedeki her DAW, kulağa profesyonel gelen müzikler yaratmanıza izin verecek…

Ancak her DAW farklıdır;

Bazıları elektronik müzik üretmeye ve hatta beste yapmaya yönelikken, bazıları düzenleme ve miksaj için daha uygundur.

Ne yapmak istediğinize bağlı olarak, birine veya diğerine odaklanmalısınız, ancak yeni başlıyorsanız, bu listedeki DAW'lerin her biri çok faydalı olacaktır.




En İyi DAW Yazılımlarının Listesi


Bu bölümde, en iyi DAW'ları en mantıklı olduğunu düşündüğümüz sırayla, en iyisinden başlayıp oradan devam ederek listeleyeceğiz.



1. Pro Tools (Windows, Mac)


Endüstri Standardı Müzik Kayıt Yazılımı!





Pro Tools, oldukça uzun bir süredir endüstri standardı olmuştur ve özellikle profesyonel miksaj, düzenleme ve mastering söz konusu olduğunda, dünyanın en popüler DAW'ı olduğu bile iddia edilebilir, çünkü muhtemelen profesyonel stüdyoların %99'udur.

Geleneksel olarak, Pro Tools'u bir kerelik oldukça yüksek bir ödeme yoluyla edinebilirsiniz, ancak artık, yazılımı denemenize, tüm ayrıntılarını öğrenmenize olanak tanıyan, kullanmak için aylık ödeme yapabileceğiniz abonelik tabanlı bir hizmeti de benimsediler. vb. için bir servet harcamadan. Elbette, bir kez buna bağlı kalmaya karar verdiğinizde, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayacağı için aylık ödeme yapmak yerine tam sürümü satın almanız çok daha tavsiye edilir.

Bununla birlikte, abonelik için ödeme yapmanın harika yanı, Pro Tools'un tüm güncellemeleriyle birlikte en son sürümüne her zaman erişebilecek olmanızdır.

Hepsi olağanüstü ses çıkaran ve çalışan bir sürü stok eklentisiyle birlikte gelir, ancak çok bantlı kompresör dahil değildir, ancak bir eklenti paketi satın alırsanız bir tane alabilirsiniz.

Pro Tools'un endüstri standardı olmasının bir nedeni vardır ve bunun nedeni diğerlerinden daha yetenekli bir DAW olması değil, aslında iş akışını ne kadar kolay hale getirmesidir.

Güçlü yönleri nelerdir; Kayıt, düzenleme, miksaj ve mastering için harikadır ve endüstri standardıdır.




2. Cubase Pro 12 (Windows, Mac)

Yüksek kaliteli DAW ve Pro Tools'a çok benzer!






Cubase, ne kadar hızlı, istikrarlı ve güçlü olduğu için oradaki en popüler DAW'lardan biridir ve ayrıca bazı küçük iş akışı farklılıklarıyla aynı derecede yetenekli olduğu için Pro Tools ile kesinlikle kafa kafaya gidebilir.

100'e yakın üst düzey ses ve MIDI VST efekt işlemcisinin yanı sıra kulağa oldukça iyi gelen birkaç enstrümanla birlikte gelir, ayrıca akor pedleri, bir akor yardımcısı, akor izleri ve çok daha fazlasını içerir; müzik bestelemek

Cubase'in en son sürümü, "Raiser" (esnek bir sınırlayıcı), multi-FX Modülatörü, "Verve" keçeli piyano takımı gibi yeni eklentiler veya yeni ve daha fazlasıyla yeni iş akışı iyileştirmeleri gibi bazı yeni eklemelerle birlikte gelir. sezgisel tuş komutları ve daha fazlası.

Cubase'in bu son sürümünün büyük bir avantajı, artık fiziksel bir USB kimlik doğrulama anahtarı gerektirmemesidir; bu, eğer onunla uğraşmak zorunda kalırsanız, bir baş belasıdır.

Cubase'in kullanımı kolaydır, süper güçlüdür ve müzik bestelemenin yanı sıra kayıt, miksaj, düzenleme ve mastering için harikadır, tek dezavantajı biraz daha pahalı olabilmesidir.

Not: Cubase Pro 12, 32 bit eklentileri desteklemez.

Güçlü yönleri nelerdir; Cubase, gerçekten basit ve sezgisel bir iş akışına sahip, çok yönlü harika bir DAW'dır.



3. FL Studio (Windows, Mac)

Elektronik Müzik üretimi ve Kompozisyon için özel olarak tasarlanmıştır!




FL Studio, elektronik müzik prodüksiyonunda ve bestelemesinde mükemmel olan bir DAW'dır, aslında YouTube'da elektronik müzik prodüksiyonuyla ilgili herhangi bir şey hakkında hızlı bir arama yaparsanız, çoğu kişinin diğer DAW'lar yerine onu kullandığını göreceksiniz.

Kullanımı en kolay DAW'lardan biridir, yani yeni başlayanlar için idealdir. Arayüz harika görünüyor ve gezinmesi süper sezgisel, bu onun hakkında sevdiğim bir şey, ayrıca çeşitli farklı şeyleri temsil eden farklı renklerle çok "görsel" bir tasarıma sahip, bu da onu kullanımı ve gezinmesi çok kolay bir DAW yapıyor.

Bununla birlikte, bunu elektronik müzik yapmaya çalışmayanlara tavsiye etmiyoruz çünkü gerçekten normal müzik kaydetmek, miksaj yapmak ve mastering yapmak için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, tam bir grubu akustik davul setleri, gitar kabinleri vb. İle kaydetmekle daha çok ilgileniyorsanız, sizi temin ederiz ki Pro Tools, Cubase, Studio One vb.


FL Studio'nun farklı "sürümleri" mevcuttur: En ucuz olan Fruity sürümü, çoğu kullanıcı için yeterli olması gereken çok sayıda eklenti ve efektle birlikte gelir, ancak yapamamak gibi sınırlamaları vardır. “Edison” aracında ses kaydı yapmak ve diğer bazı araçlarla ses kaydına izin vermemek.

Neyse ki, daha fazla eklentiye ihtiyacınız varsa, daha fazla eklenti ve efekt sunan "Producer" ve "Signature" gibi farklı FL Studio sürümlerinden birini satın alabilir veya her bir eklentiyi kendi sitelerinden ayrı ayrı satın alabilirsiniz. FL Studio için son derece iyi çalıştıkları için 3. bölüm eklentileri almakla da ilgilenebilir.

Güçlü yönleri nelerdir; FL Studio, Elektronik müzik üretimi ve bestesi için mükemmeldir ve kolay iş akışı nedeniyle yeni başlayanlar için harika bir DAW'dır.




4. Studio One 5 (Windows, Mac)

Pro Tools ve Cubase'e benzer ama çok daha uygun fiyatlı!


Studio One Prime is a free beginner audio recording/editing software



Studio One, yavaş yavaş orada en çok kullanılan DAW'lardan biri haline geliyor.

Hızlı, güçlü ve kullanımı son derece kolay olduğundan, ses mühendisliğini yeni öğrenmeye başlayan herkes için idealdir.

Bir sürükle ve bırak kullanıcı arabiriminin yanı sıra takip etmesi kolay iş akışı seçeneklerine sahiptir ve bazen bundan daha da önemli olan şey, en son sürüme yükseltirken, bu durumda Studio One 5'e ihtiyacınız yoktur. kaynak kullanımını düşük tuttuklarından emin oldukları için PC'nizi de yükseltmek için.

Studio One 5, hem Artist hem de Professional serisinde tamamen yeni bir eklenti paketi ile birlikte gelir ve ayrıca hacimleri klip bazında düzeltmek için gerçekten kullanışlı olan Klip Kazanç Zarflarına sahiptir.

Güçlü yönleri nelerdir; Studio One 5, Pro Tools veya Cubase'den çok daha ucuza mal olan ve bir o kadar güçlü olan çok yönlü harika bir cihazdır!



5. Nuendo (Windows, Mac)






Güncelleme: Nuendo artık onunla AAF dosyalarını açabilir/içe aktarabilir, bu da birkaç yıl önce mümkün olmayan Pro Tools oturumlarınızı Nuendo'nun kendisinde açabileceğiniz anlamına gelir ve bu kesin bir gelişmedir.

Nuendo besteciler için iyi bir DAW'dır çünkü akor pedleri, akor asistanı, akor parçaları ve çok daha fazlası ile birlikte gelir ve esasen her yönden Cubase ile neredeyse aynıdır, bu da aynı şirket tarafından yapıldığından mantıklıdır.

Ayrıca video ve filmlerin yanı sıra oyunların sesini düzenlemek için en iyi DAW'lardan biridir.

Güçlü yönleri nelerdir; Oyun Müziği ve Video Müzik Prodüksiyonu için harika, ayrıca çok yönlü bir ürün.



6. Logic Pro X (Yalnızca Mac)





Logic Pro, esas olarak müzik bestelemeye ve üretmeye odaklanan son derece popüler bir Dijital Ses İş İstasyonudur.

Ancak, mix ve mastering yapmak istiyorsanız, onunla kolayca yapılabilir.

Logic Pro X ayrıca, neredeyse tüm diğer DAW'larda bulabileceğinizden çok daha iyi olan çok sayıda eklenti, enstrüman ve ses koleksiyonuna erişmenizi sağlar.

Logic Pro'yu bu kadar iyi bir seçim yapan şey, yalnızca 199 ABD dolarına mal olması ve sağladığı tüm araçlarla, ki neredeyse tüm diğer DAW'lardan daha fazla, bunun onu çok uygun maliyetli bir DAW yaptığını söylemek doğru olur.

Tek dezavantajı, yalnızca Apple cihazları için olmasıdır.

Güçlü yönleri nelerdir; Logic Pro X, çok yönlü ve uygun maliyetli harika bir DAW'dır.

Daha fazlasını burada bulabilirsiniz: Apple'dan Logic Pro X7 




7. Reason 11 (Windows, Mac)





Hip-hop, elektronik müzik ve diğer benzer türlerle ilgileniyorsanız, Reason sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Piyasadaki en iyi stok eklentilerinden bazıları olan çok yönlü bir dizi enstrümanla birlikte gelir ve iş akışı, özellikle beste yapmak için kolay ve hızlıdır.

Reason'ı diğer DAW'lardan ayıran bir şey, her zaman enstrümanların ve efektlerin öykünmüş bir dış rafa yerleştirildiği, ses ve kontrol sinyallerini çalışırken yaptığınız gibi yönlendirmek için kullanılan animasyonlu yama kablolarıyla tamamlanan bir kullanıcı arayüzü kullanmış olmasıdır. 

Güçlü yönleri nelerdir; Elektronik müzik üretimi için mükemmel.



8. Ableton Live 10 (Windows, Mac)





Ableton Live, herhangi bir canlı sete kolayca entegre edebileceğiniz için, elektronik müzik yapımcıları için, özellikle canlı ayarlar için gidilecek dijital ses iş istasyonudur.

Armin van Buuren gibi en büyük sanatçılardan bazıları hem canlı setler hem de şarkılarının prodüksiyonu için Ableton Live kullanıyor.

İster stüdyoda müzik üretmek ister sahnede canlı kullanmak olsun, her iki ihtiyacı da karşılayan bir DAW'a sahip olmak, elektronik müzik üretimiyle ilgilenen herkes için belirleyici bir faktör olabilir.

Güçlü yönleri nelerdir; Ableton Live, özellikle canlı şovlar olmak üzere elektronik müzik prodüksiyonu için mükemmeldir.

Önemli Not: Ableton Live 11 yakında piyasaya sürülecek, ancak mevcut Live 10 sürümünü satın almak, çıktığında ücretsiz olarak yükseltme yapmanızı sağlayacaktır.




9. Reaper (Windows, Mac)





Reaper, diğer DAW'ların yapabileceği her şeyi yapmanıza izin veren harika ve bütçe dostu bir DAW'dır. Kişisel bir lisans için sadece 60 ABD doları karşılığında, bunun benim favorilerimden biri olduğunu söylemeliyiz.

Arayüz temiz ve kullanımı çok kolay, ayrıca düzeni ihtiyaçlarınıza göre istediğiniz gibi özelleştirebilir ve hatta daha da iyi görünmesi için ücretsiz dış görünümler indirebilirsiniz.

Dağınık bir çalışma alanı olmadan kayıt yapmak, miksaj yapmak ve mastering yapmak istiyorsanız, elbette… Reaper'ı indirin.

Güçlü yönleri nelerdir; Reaper, Kayıt, Karıştırma, Düzenleme ve Mastering için harikadır.

Reaper'ı buradan alabilirsiniz: Reaper by Cockos.




10. Bitwig Studio(Windows, Mac)





Ableton Live'ı seviyorsanız veya canlı performanslar düşünülerek tasarlanmış bir DAW'a ihtiyacınız varsa, Bitwig stüdyosu tam size göre olabilir.

Eski Ableton mühendisleri tarafından geliştirildiğinden, aslında bazı kavramları ve iş akışı benzerliklerini paylaşıyor.

Yerel veya üçüncü taraf herhangi bir cihaza sınırsız sayıda ek modülatör eklenmesine izin veren esnek bir modülasyon sentez ortamına sahiptir.

Her güncellemeyi ayrı ayrı satın almak yerine 12 aylık bir güncelleme planına abone olabilirsiniz.

Bu, süre dolana kadar her bir güncellemeyi alacağınız anlamına gelir.

Bundan sonra, güncellemelere erişiminiz olmayacak ancak yazılımı şu ana kadar aldığınız tüm güncellemelerle tutacaksınız.

Güçlü yönleri nelerdir; Bitwig Studio, Elektronik Müzik Prodüksiyonu ve canlı performanslar için mükemmeldir.



11. Garageband (Sadece Mac)




Garageband, herhangi bir iOS cihazıyla ücretsiz olarak gelen harika bir DAW'dır, eğer bir Mac'iniz veya bir iPhone'unuz varsa, ona erişiminiz olacaktır.

Aslında, Logic Pro X'in sadeleştirilmiş bir sürümüdür, ancak tamamen ücretsizdir.

Pahalı yazılımlara çok para harcamadan önce çok kanallı kayıt, MIDI kullanma ve esas olarak miksaj hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, Garageband başlamak için harika bir yerdir.

Garageband ile yalnızca bilgisayarınızda bir şarkı üretmekle kalmaz, aynı zamanda ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olduğunuz için yalnızca cep telefonunuzu kullanarak bir şarkının tamamını da üretebilirsiniz.

Bu, bir iPhone'a sahipseniz ve yalnızca bu cihazı kullanarak kayıt yapmak istiyorsanız, Garageband'in sizin için ideal seçim olacağı anlamına gelir.

Daha fazlasını burada bulabilirsiniz: Garageband



12. Cakewalk (Sadece Windows)





Cakewalk, bize göre şu anda mevcut olan en iyi Ücretsiz DAW'dır.

Tek dezavantajı, yalnızca Windows kullanıcıları için olmasıdır.

Temelde tüm profesyonel özellikleriyle SONAR Platinum'un yeniden markalanmış bir versiyonudur ve ayrıca kayıt, miksaj, düzenleme ve mastering için mükemmeldir.

Güçlü yönleri nelerdir; Harika çok yönlü ve herhangi bir sınırlama olmaksızın Ücretsiz.

Daha fazlasını burada bulabilirsiniz: Cakewalk




13. Mixcraft 9 (Sadece Windows)





Mixcraft, bu listedeki tüm DAW'lara çok uygun fiyatlı bir alternatiftir. Sağladığı sanal enstrümanların, efektlerin ve diğer özelliklerin sayısı ile bu DAW kolayca çok daha fazlasına satılabilir.

Integrated Melodyne Tuning yazılımı, bir sürü Synth, mastering araçları ve daha fazlasıyla birlikte gelir.

Arayüz temiz ve oldukça basittir, bu her zaman iyi bir şeydir.

Güçlü yönleri nelerdir; Çok yönlü harika.




14. ACID Pro (Sadece Windows)





FL Studio'ya çok benzer, çünkü asıl odak noktası miksaj değil, örnekler ve döngüler kullanarak müzik yaratmaktır.

Bununla birlikte, kesinlikle karıştırabilir ve ustalaşabilirsiniz ve size bunu yapmak için gerekli tüm araçları sağlar.

ACID Pro, beste yapmanıza yardımcı olma konusunda da harikadır, çünkü belirli bölümlerin temposunu ve perdesini değiştirmeyi, hareket ettirmeyi vb. diğer birçok DAW'dan daha kolay hale getirir.

Güçlü yönleri nelerdir: Sample ve loop müzik oluşturma/kompozisyona vurgu yapan çok yönlü iyi.




DAW'ın kendisi gerçekten önemli bir faktör mü?

Elbette, mikslerinizi profesyonelce seslendirmeye çalışırken veya hatta beste ve aranjman yapmaya çalışırken güçlü bir yazılıma sahip olmak çok önemlidir.

Bununla birlikte, hangi DAW'ı seçerseniz seçin, tüm özelliklerini ve bunları nasıl kullanacağınızı gerçekten öğrenirseniz, kesinlikle mükemmel sonuçlar alabileceğinizi iddia edebiliriz.

Elbette FL Studio veya Reason kullanmak, Reaper veya Cakewalk'tan daha iyi elektronik müzik yaratmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır, ama o kadar.

DAW yalnızca bir araçtır ve asıl önemli olan sizin becerilerinizdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.