x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
FL Studıo Temelleri
20.12.2022

FL Studıo Temelleri

FL Studio Temelleri: Eklentileri, Kalıpları ve daha fazlasını Kopyala ve Yapıştır!


FL Studio, kullanım kolaylığı ve sezgisel tasarımı nedeniyle müzik yapımcıları ve ses mühendisleri arasında popüler olan bir dijital ses iş istasyonudur (DAW). Kapsamlı sanal enstrümanlar, efektler ve döngüler seçimi de dahil olmak üzere, müzik oluşturmak ve düzenlemek için çok çeşitli özellikler ve araçlar sunar. FL Studio'nun güçlü yönlerinden biri, kullanıcıların ihtiyaç duydukları özellikleri kolayca bulmasına olanak tanıyan kullanıcı dostu arayüzüdür.

Bununla birlikte, FL Studio'nun biraz sezgisel olabildiği bir alan, yazılım içindeki ayarları, eklentileri, kalıpları ve diğer öğeleri kopyalama ve yapıştırma işlemidir. FL Studio, bir proje içindeki öğeleri kopyalamak ve yapıştırmak için çeşitli seçenekler sunsa da, belirli yöntem, birlikte çalıştığınız öğeye bağlı olarak değişebilir.Bu makalede ayarları, kalıpları, piyano rulosu notalarını vb. kopyalayıp yapıştırabileceğiniz çeşitli yolları çok açık ve öz bir şekilde ele alacağız ve bunu sizin için olabildiğince basit hale getireceğiz!
Eklentileri farklı bir parçaya kopyalayın ve ayarları koruyun

Çoğu DAW, bir eklentiyi bir parçadan diğerine by shit+tıklayarak veya ctrl+tıklayarak basitçe sürükleyip bırakmanıza izin verir, ancak FL Studio'da durum böyle değildir ve aslında onu biraz daha az sezgisel hale getirirler, ancak hala yapılabilir.İşte izlemeniz gereken adımlar:

Üzerine tıklayarak kopyalamak istediğiniz eklentiye sahip parçayı seçin.
Eklentinin yanındaki küçük oka tıklayın.
"Ön Ayarı Farklı Kaydet" yazan yerde, üzerine sol tıklayın ve istediğiniz parçaya sürükleyin.
Bu, eklentinin tamamını kopyalayacak ve tüm ayarları o eklentide de tutacaktır.Mikser Ön Ayarlarını/Durumlarını FL Studio'da Kopyalayıp Yapıştırın

Tüm Mikser durumlarını kopyalayıp yapıştırmak (temel olarak, bir mikser izindeki tüm ayarlar ve eklentiler) müzik prodüksiyonunuzu ve miksaj sürecinizi hızlandırabilir ve bunu yapmak gerçekten çok kolaydır.
İşte izlemeniz gereken adımlar:

Üzerine tıklayarak durumunu kopyalamak istediğiniz parçayı seçin.
Üzerine sağ tıklayın ve “Dosya”>”Mikser Parça Durumunu Farklı Kaydet…” seçeneğine gidin, ardından tıklayıp yeni parçaya sürükleyin.


Önemli: Bu yöntemin kesinlikle her şeyi bir mikser izinden diğerine kopyalayacağını, hatta adı, rengi, yönlendirmeyi vb. unutmayın.


Kanal Raf Modellerini Kopyala ve Yapıştır

Tüm kanal raf modellerini kopyalamak, muhtemelen iş akışınızı düzene sokmanın en kullanışlı yollarından biridir, çünkü tam olarak aynı modeli izleyen bir trampet ve bazı alkışlar isteyebilirsiniz ve kopyalama ve yapıştırma bunu son derece hızlı hale getirir.
İşte izlemeniz gereken adımlar:

Küçük dikdörtgene tıklayarak deseni kopyalamak istediğiniz parçayı seçin.
Windows'ta kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına basın (Mac'te Command+C).
Kalıbı kopyalamak istediğiniz parçayı seçin ve Windows'ta Ctrl+V veya Mac'te Command+V tuşlarına basın.
Birden çok deseni aynı anda kopyalamak için birden çok parça seçin, Ctrl+C/Cmd+V tuşlarına basın.
Birden fazla kalıbı yapıştırmak için kalıpları kopyalamak istediğiniz parçaya tıklamanız yeterlidir, Ctrl+V veya Cmd+V'ye basın ve FL Studio bunları sıradaki uygun parçalara yapıştıracaktır.

Notaları Piyano Rulosuna Kopyalama ve Yapıştırma

Piyano rulosuna notaları kopyalayıp yapıştırmak, ister aynı kalıbın kendisinde olsun, ister başka bir enstrüman kullanarak farklı sesler oluşturmak için tüm notaları farklı bir kanala kopyalayarak, kesinlikle gereklidir.
Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Tüm parçayı Kanal Rafındaki bir başka parçaya kopyalayın
Bu, kanal raf modellerinin üstesinden gelmekle tamamen aynı şekilde yapılır.İşte izlemeniz gereken adımlar:Küçük dikdörtgene tıklayarak parçayı seçin.
Kopyalamak için Ctrl+C veya Cmd+C tuşlarına basın.
Notları kopyalamak istediğiniz parçayı seçin.
Yapıştırmak için Ctrl+V veya Cmd+V tuşlarına basın.Piyano Rulosundan notaları kopyalama

Aynı enstrümana yapıştırmak veya farklı bir enstrümana kopyalamak için piyano rulosunun içindeki notaları kopyalayabilirsiniz ve her ikisi de tamamen aynı şekilde yapılır.

İşte izlemeniz gereken adımlar:


MIDI notalarını kopyalamak istediğiniz parçayı seçin ve Piano Foll'u (F7) açın.
Seçim aracını kullanarak kopyalayacağınız tüm notları seçin ve Control+C veya Cmd+C tuşlarına basın.
Notaları aynı piyano rulosuna veya farklı bir ruloya yapıştırmak için Control+V veya Cmd+V tuşlarına basın.
Özetle

FL Studio'da bir şeyleri kopyalayıp yapıştırmak için, en azından çoğu durumda genellikle tipik Control+C ve +V komutlarına güvenebilirsiniz.

Bununla birlikte, eklentilerin yanı sıra mikser ön ayarlarını kopyalamak o kadar sezgisel değildir ve menüdeki "Farklı kaydet" bölümüne gitmek, bu eklenti/mikser durumunu başka bir parçaya sürükleyip bırakmanıza olanak tanır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.