Mikrofonlar Giriş veya Çıkış Aygıtları mı?

20 Eylül 2021
Mikrofonlar Giriş veya Çıkış Aygıtları mı?Mikrofonların ses kaydetmek, canlı şovlarda performans sergilemek vb. için kullanıldığını hepimiz biliyoruz, ancak bunlar giriş veya çıkış cihazları mı?

Bu yazıda, mikrofonların giriş veya çıkış cihazı olarak kabul edilip edilmediği, giriş ve çıkış cihazlarının nasıl çalıştığı, mikrofonların hoparlör olarak kullanılıp kullanılamayacağı ve daha fazlasını ele alacağız!
Mikrofonlar Giriş veya Çıkış Aygıtları mı?

Mikrofonlar, analog ses sinyalini dijital sinyale dönüştüren bir ses arabirimi aracılığıyla bir bilgisayara bilgi gönderdikleri için giriş aygıtlarıdır. Ancak, yerleşik kulaklık jakı olan USB mikrofonlar, bilgisayardan da bilgi aldıkları için çıkış aygıtı olarak da çalışırlar.

Bir mikrofonun ne yaptığını tanımlayalım: Bir mikrofon dönüştürücü görevi görür, mekanik dalga enerjisini, yani ses dalgalarını elektrik enerjisine dönüştürür, yani elektriksel bir ses sinyali vermek üzere tasarlanmıştır, ancak herhangi bir ses sinyali almak için tasarlanmamıştır, ancak daha ziyade ses dalgaları.

Kullandığınız mikrofonun türüne bağlı olarak, düzgün çalışması için biraz ek elektrik gerekebilir (Kondenser mikrofonlar, kapsülü polarize eden bir DC voltajı türü olan Phantom Power gerektirir). Ancak dinamik ve şerit mikrofonlar, bir ses sinyali çıkışı sağlamak için kendi başlarına yeterli güç üretebilir.

Mikrofonlar herhangi bir tür elektrik girdisi almak üzere tasarlanmamıştır, daha ziyade elektriksel ses sinyali oluşturmak için diyaframlarını mekanik olarak hareket ettiren ses dalgaları.
Örnek olarak dinamik mikrofonları kullanalım:

Dinamik mikrofonlar, ses sinyalini yakalamak için bir tel bobin, mıknatıs ve ince bir diyafram kullanır. Diyafram bobine bağlıdır. Diyafram, gelen ses dalgalarına tepki olarak titreştiğinde, bobin mıknatısı geçerek ileri ve geri hareket eder ve daha sonra çıkışı yoluyla mikrofondan kanalize edilen bir elektrik akımı yaratır.

Bütün bunlar, diyaframın daha sonra elektrik akımına dönüştürülen ses dalgaları tarafından mekanik olarak hareket ettirilmesi nedeniyle olur.

Kısacası, bir mikrofonun gerçekte nasıl çalıştığını özetlemek için iki nokta:

Mikrofonlar Giriş Aygıtlarıdır: Mikrofonlar, elektrik verilerini başka bir aygıta (Ses Arayüzü, kaydedici, vb.) gönderir, bu da onu dijital bir biçime dönüştürür ve daha sonra bir bilgisayara gönderilir ve esasen onları giriş aygıtı yapar.
Mikrofonlar yalnızca elektriksel ses sinyalleri verir: Mikrofonlar, ses dalgalarını elektriksel ses sinyallerine dönüştürür ve bunlar daha sonra mikrofonun çıkış bağlantısı aracılığıyla verilir ve dijital formata dönüştürülmek üzere bir ses arabirimine gönderilir. USB mikrofonların zaten yerleşik bir ses arabirimi vardır, bu da zaten dijital veri çıkışı yaptıkları anlamına gelir.Giriş ve Çıkış Cihazları nedir?

Şimdi bir mikrofonun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını gözden geçirdiğimize göre, giriş ve çıkış cihazları arasındaki farka daha yakından bakmanın ve her birinin ne yaptığını tanımlamanın zamanı geldiğini düşünün.

Giriş aygıtları bilgileri başka bir aygıta gönderirken, çıkış aygıtları bir aygıttan gelen bilgileri yeniden üretir. Bir cihazın hem giriş hem de çıkış olması mümkündür: Örneğin, bir Ses Arayüzü bilgisayara dijital veri gönderdiğinden, aynı zamanda bilgisayardan dijital veri aldığından, onu bir analog ses sinyaline dönüştürür ve bu sinyali hoparlörlere gönderir. çoğaltılabilir.

Ses arabirimleri hem Analogdan Dijitale dönüştürme hem de Dijitalden Analoga dönüştürme yapabilir, bu da mikrofonların sinyalini işlemelerine ve onu bilgisayarın anlayabileceği ve kullanabileceği bir "dile" dönüştürmelerine olanak tanır ve bunun tersi de geçerlidir. Neden hem giriş hem de çıkış cihazları olarak kabul edilirler?


Aynı notta, USB mikrofonlar zaten yerleşik bir ses arabirimine sahiptir, bu nedenle özel bir ses arabirimine ihtiyaç duymadan doğrudan bilgisayara bağlanabilirler ve bu da onları giriş aygıtı haline getirir.

Ancak USB mikrofonlar aynı zamanda ses sinyallerini kulaklığınıza sonlandıran bir kulaklık jakına sahip olduklarından ve tüm bu bilgiler bilgisayardan dijital formatta geliyor ve analog sinyale dönüştürüldüğünden çıkış cihazlarıdır. Bu nedenle, esasen USB mikrofonlar aynı zamanda bir ses arabirimi gibi Giriş ve Çıkış cihazlarıdır.
Esasen, bir mikrofon sinyalinin Analogdan Dijitale dönüştürülmesi çeşitli şekillerde gerçekleşebilir:

Ses Arayüzü: Ses Arayüzleri, bir mikrofondan veya diğer herhangi bir kayıt cihazından gelen analog sinyali alıp, bir bilgisayar tarafından kaydedilebilen dijital bir sinyale dönüştürmek için tasarlanmıştır.

USB Mikrofon: USB mikrofonların yerleşik bir ses arabirimi vardır, yani analog sinyalleri daha sonra bir bilgisayar tarafından kaydedilebilecek dijital verilere dönüştürebilirler.

Karıştırıcı: USB karıştırıcılar genellikle bir bilgisayara kayıt yapmanızı sağlayan yerleşik bir ses arabirimine sahiptir.

Bağdaştırıcı Tarzı Ses Arabirimleri: Bağdaştırıcı tarzı ses arabirimleri, analog mikrofon sinyalini alır, dijitale dönüştürür ve bilgisayara gönderir. Normal hub tarzı ses arabirimlerinden farklı oldukları nokta, dijitalden analoğa dönüştürme yapmamaları, yani bir hoparlör sistemine ses çıkışı yapamamaları.


Şimdi, bu mantığı takip edersek, mikrofonlar ve hoparlörler neredeyse aynı şekilde çalışsa bile (sadece ters yönde) mikrofonlar açıkça giriş aygıtlarıdır, hoparlörler veya kulaklıklar gibi bir şey çıkış aygıtıdır. Buna daha derinden bakalım, olur mu?Mikrofon hoparlör olarak kullanılabilir mi?

">Az önce bahsettiğimiz gibi, mikrofonlar ve hoparlörler çok benzer bir tasarıma sahiptir, özellikle hoparlörleri dinamik mikrofonlarla (hareketli bobinli olanlar) karşılaştırdığımızda, çünkü dinamik mikrofonlar ses sinyalini yakalamak için bir tel bobin, mıknatıs ve ince bir diyafram kullanır. . Diyafram bobine bağlıdır.


Diyafram, gelen ses dalgalarına yanıt olarak titreştiğinde, bobin mıknatısı geçerek ileri ve geri hareket eder ve daha sonra çıkışı aracılığıyla mikrofondan kanalize edilen bir elektrik akımı oluşturur.

Bir hoparlörün içinde ayrıca büyük bir iletken tel bobini vardır; bununla birlikte, elektriksel ses sinyallerini alır ve iletken bobinden AC voltajı gönderilirken bunları ses dalgalarına dönüştürür, elektromanyetik indüksiyonun bobini manyetik alan içinde hareket ettirmesine/titreşimine neden olur, bu da hoparlörün diyaframını iter ve çeker.


Bu nedenle daha önce hoparlörlerin tıpkı mikrofonlar gibi çalıştığını, ancak çok benzer bileşenlere sahip olduklarından ve aynı şekilde çalıştıklarından, ancak tam tersi şekilde çalıştıklarından bahsetmiştik.Ancak bu, sorunun tamamını gerçekten yanıtlamıyor, bu yüzden mikrofonları gerçekten hoparlör olarak kullanıp kullanamayacağınıza bakalım:

Mikrofonları hoparlör olarak kullanabilir misiniz? Mikrofonlar hoparlörlerle aynı şekilde çalıştığından, tam tersine, sinyal akışını tersine çevirmek, mikrofonun sesi yeniden üretmesine izin vermelidir (örneğin, bilgisayarınızın çıkış jakına bağlayarak), ancak mikrofonlar sesi yeniden üretmek için tasarlanmamıştır ve kötü bir ses kalitesine sahip olacaktır.
Hoparlörler Mikrofon Olarak Kullanılabilir mi?
Az önce bahsettiğim gibi, hoparlörler ve mikrofonlar neredeyse aynı şekilde çalışırlar, ancak tersine çalışırlar ve müziği yeniden üretmek için bir mikrofon kullanabiliyorsanız, sesi almak için bir hoparlör kullanabilmelisiniz, değil mi?

Bir hoparlörü, sinyal akışının tersine çevrilmesi için bağlayarak mikrofon olarak kullanabilirsiniz ve tam olarak dinamik bir mikrofon gibi çalışacaktır. Ancak, hoparlör diyaframları genellikle mikrofonlardakinden çok daha büyük olduğundan, çok daha fazla alt uç ve çok az üst uç alırlar.


Bir mikrofon amplifikatör olmadan çalışabilir mi? Mikrofonlar, bir ses sinyali çıkışı yapabilmek için herhangi bir harici güce ihtiyaç duymazlar (aktif mikrofonlar hariç), ancak kendi başlarına yeterince yüksek bir sinyal veremezler ve sinyallerini kullanılabilir bir seviyeye yükseltmek için bir amplifikatör gerektirirler.

Bir iPad'e bir mikrofon bağlanabilir mi? Doğrudan iPad veya iPhone'a takılan tak-çalıştır iOS uyumlu bir mikrofon kullanarak harici mikrofonları bir iPad'e bağlayabilir veya normal bir USB mikrofon kullanabilir, onu bir USB hub'ına bağlayabilir ve USB'ye yıldırım kullanabilirsiniz. USB hub'ını iPad'e bağlamak için kablo.


Bir mikrofon doğrudan bir hoparlöre bağlanabilir mi? Mikrofon sinyalini kullanılabilir bir seviyeye yükseltmek için bir ön amplifikatöre ihtiyaç duyulacağından, bir mikrofon, aktif bir hoparlör olduğu sürece doğrudan bir hoparlöre bağlanabilir. Pasif hoparlörler, harici bir amplifikatör veya güçlü bir mikser gerektirir.

Şerit mikrofonların hayalet güce ihtiyacı var mı? Çoğu şerit mikrofonun çalışması için fantom güç gerekmez, aslında şerit mikrofonları kullanırken onlara zarar verebileceğinden kapatılması önerilir. Bununla birlikte, fantom güç gerektiren bazı şerit mikrofonlar vardır, ancak onlara zarar vermemek için açtıklarından emin olun.Mikrofonlar, bir ses arabirimi gibi başka bir aygıta bilgi gönderdikleri için giriş aygıtlarıdır ve bu da onu bilgisayara gönderir ve USB mikrofonlar, kulaklık jakları aracılığıyla kulaklığa ses de gönderebildikleri için hem giriş hem de çıkış aygıtı olabilirler. ..

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.