x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
Piyanolar ve klavyeler aynı mıdır?
19.12.2022

Piyanolar ve klavyeler aynı mıdır?

Piyanolar ve klavye aynı şey gibi görünseler de öyle değildirler ve bu, farklı amaçlara hizmet ettikleri için hangisini alacağınıza kararınızı etkileyebilecek bir şeydir.

Bu makalede, bir çok yönden Klavyeye çok benzediğinden, bir piyano ve klavye ile MIDI denetleyicisi arasındaki farkları gözden geçireceğiz.

Piyanolar ve klavyeler aynı mıdır?

Piyanolar, içi boş bir ahşap gövdenin içindeki çelik tellerin, tuşlara basılarak kontrol edilen keçe uçlu çekiçlerle vurulmasıyla ses çıkaran akustik çalgılardır. Öte yandan klavyeler, doğal olarak herhangi bir ses çıkarmayan, bunun yerine tipik olarak yerleşik hoparlörler aracılığıyla yayılan önceden kaydedilmiş sesleri tetikleyen piyanoların elektronik emülasyonlarıdır.


Tabii ki, içine giren çok daha fazlası var, o yüzden devam edelim!
Ağırlıklı Tuşlara Sahip Klavyeler (Dijital Piyano ve Klavye Arasındaki Fark)

Çoğu klavye, bir akustik piyanoya olabildiğince çok benzeyen bir his ve sese sahip olacak şekilde üretilmiştir - bunlara genellikle dijital veya e-piyanolar denir. Bir dijital piyano ile diğer klavye türleri arasındaki en önemli farklardan biri, tuşların ağırlığıdır.

Bir piyanonun veya klavyenin tuşlarının ağırlığı, bir piyanistin akıcı çalma ve dinamiklerini kontrol etme becerisinde önemli bir rol oynayabilir. Akustik piyanoların tuşları tipik olarak fildişi veya ahşaptan yapılır ve tuşların belirgin bir ağırlığına (veya direncine) neden olan mekanik bir kaldıraç tipi sistem kullanır.

Oyuncuya olabildiğince gerçekçi bir deneyim sunmak için, dijital piyano üreticileri her bir (tipik olarak) plastik tuşun ağırlığını, basıldığında bir akustik piyanonunkine benzer şekilde tepki verecek şekilde özel olarak ayarlayacaktır.

Öte yandan, ağırlıksız klavyeler bu direnci sağlamak için genellikle her tuşta basit bir yay mekanizması kullanır. Bu kesinlikle birçok durumda işe yarasa da, düzgün ve kontrollü bir şekilde oynamayı çok daha zor hale getirebilir.
MIDI Controller ne olacak?

Bir MIDI denetleyicisi, Müzik Enstrümanı Dijital Arayüzü (MIDI) verilerini üreten ve bir bilgisayara ileten bir donanım parçasıdır. Bu verilerin bir kısmı, hangi tuşa, ne kadar süreyle ve ne kadar kuvvetle (hızla) basıldığını içerir.

Çoğu zaman, MIDI denetleyicileri hem görünüm hem de işlevsellik açısından bir klavyeyi taklit edecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, daha önce de belirttiğim gibi, MIDI denetleyicileri yerleşik seslerle gelmez ve kendi başlarına ses üretemezler.

Bu nedenle kullanılabilmesi için harici bir güç ve ses kaynağına ihtiyaç vardır. Bugünlerde piyasadaki birçok MIDI denetleyicisinin ağırlıklı tuşlarla geldiğini ve dijital piyanonun etkili bir ikamesi olabileceğini belirtmekte fayda var.

Birincil Farklılıklar

Menzil
Çok nadiren standart 88 tuşlu konfigürasyondan sapan bir akustik piyano bulacaksınız (altta düşük 'A' ve üstte yüksek 'C'). Bununla birlikte, dijital piyanolar ve klavyeler, 25, 44 ve 61 tuşlu kurulumlar gibi birçok farklı konfigürasyonda gelir.

88'den az tuşa sahip çoğu klavyede, enstrümanın tüm oktavlarına erişmenizi sağlayan oktav değiştirme düğmeleri bulunur.

Ancak, bu kadar sınırlı aralıkta iki elli müzik parçalarını çalmak daha zor olabilir ve bu, sizin için en iyi olanı seçerken önemli bir husus olmalıdır.taşınabilirlik

Piyano veya dijital piyano yerine klavyeye uzanmanızın bir başka nedeni de tamamen rahatlıktır. Hem akustik hem de dijital piyanolar tipik olarak enstrümana şeklini ve görünümünü veren ek donanımlarla (yerleşik yükseklik/gövde, pedallar vb.)

Bu, enstrümanını sık sık hareket ettirmeyi düşünmeyen biri için harika bir seçenek olabilir. Ancak enstrümanlarını konserler ve şovlar arasında taşıması gereken mobil müzisyenler için fiziksel olarak daha kompakt klavye daha iyi bir seçenek olabilir.

Klavyeler genellikle tuşların kendileri dışında (elektronik aksamlar için bazı yerleşik alanlarla birlikte) çok fazla gereksiz ek donanım içermez, bu nedenle toplam ağırlık ve boyut, onları çok daha taşınabilir bir seçenek haline getirir.Bakım onarım

Piyanolar seslerini akustik olarak oluşturdukları için, üretilen sesin doğasını birçok değişken etkileyebilir. Bu nedenle, enstrümanın optimum seviyede çalışmaya devam etmesi için akortlama ve tuş dengeleme gibi düzenli bakım işlemleri gereklidir.

Tersine, klavyeler ve dijital piyanolar, asla değişmeyen kayıtlı sesleri çaldığından, neredeyse hiç bakım gerektirmez.

çok yönlülük
Klavyeler ve dijital piyanolar genellikle birçok farklı ses ve enstrüman taklidi (synth'ler, teller, kornalar, vb.)

Ek olarak, genellikle MIDI teknolojisi aracılığıyla bir PC'ye bağlanma seçeneğine sahip olacaklar ve ses olanaklarınızı bilgisayarınızın üretebileceği her şeye genişleteceklerdir.
Fiyat Farkları

Yelpazenin alt ucunda, MIDI klavyeler, klavye gibi davranabilen bir şey söz konusu olduğunda en ucuz seçeneğiniz olacaktır. Esas olarak çok daha ucuz üretim maliyetleri nedeniyle, yeni MIDI klavyeler 40 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilir.

Dijital piyanoların fiyatları büyük ölçüde değişebilir ve bazıları 5.000 $'a kadar çıkabilir. Bununla birlikte, sağlam bir dijital klavye sizi 600-800 $ aralığında bir yerde çalıştırır.

Akustik piyanoların üretimi önemli ölçüde daha karmaşık olduğu için, aynı zamanda size en pahalıya mal olacaklardır. Kullanılmış piyanolar genellikle yaklaşık 5.000 dolardan başlarken, birinci sınıf bir konser kuyruklu piyanosu 150.000 doları bulabilir.
Çözüm

Bir satın alma işlemi yapmadan önce kendinize piyanonuzda veya klavyenizde nihai olarak ne aradığınızı sormanız önemlidir.

Yedi oktav ve çevik parmak tekniği gerektiren Beethoven'ın Sonatlarını çalabilmek ister misiniz? Yoksa bir sonraki büyük pop şarkınızı yazmanıza ve düzenlemenize yardımcı olabilecek bir araç mı arıyorsunuz?

Piyanonuzdan veya klavyenizden tam olarak ne istediğinizi anlamak, ihtiyaçlarınızı hafife almamak veya abartmamak için akılda tutulması gereken en önemli şeydir.


Piyano öğrenmek mi yoksa klavye öğrenmek mi daha iyidir? Tüm piyanolar klavyedir, ancak tüm klavyeler piyano değildir. Bu nedenle, bir piyano veya dijital piyano çalmayı öğrenmek sizi bir klavye çalmaya hazırlayacaktır, ancak tersi her zaman tercüme edilemeyebilir.
Klavye piyanodan daha mı kolay? Klavyeler daha erişilebilir olsa da, çoğu piyanist size piyano çalmanın klavye çalmaktan daha kolay olduğunu söyleyecektir. Anahtar ağırlığı ve yapı malzemesi gibi nedenlerle, gerçek bir akustik piyanonun yerini hiçbir şey tutamaz.
Bir MIDI denetleyicisini klavye olarak kullanabilir miyim? Tabii ki! İletilen MIDI bilgisini kullanarak bir piyanonun veya dijital piyanonun sesini de üretebilen ve çalabilen harici bir güç kaynağınız olduğu sürece.
Piyano öğrenmek için bir MIDI denetleyicisi kullanabilir miyim? Elbette, yeni geliştirdiğiniz becerilerinizi bir piyanoya çevirmek biraz daha zor olsa da. MIDI denetleyicilerindeki tuşlar genellikle piyanodakilerden çok daha küçüktür, bu nedenle birini çalmak gerçek şeyi tam olarak temsil etmeyecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.