x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
Studio Monitor'ler miksaj ve mastering dışında ne için kullanılabilir?
20.04.2024

Studio Monitor'ler miksaj ve mastering dışında ne için kullanılabilir?

Yıllar boyunca pek çok insan bize stüdyo monitörlerini müzik dinlemek, oyun oynamak, DJ'lik yapmak ve hatta partiler için kullanıp kullanamayacaklarını sordu, bu yüzden hepsini yazmaya karar verdik.


Stüdyo Monitörleri PA Hoparlörleri olarak kullanılabilir mi?

PA Hoparlörleri yüksek ses çıkaracak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle canlı etkinliklerde kullanılırlar. Öte yandan stüdyo monitörleri, nispeten düşük ses seviyelerinde mümkün olan en yüksek ses kalitesini sunmak üzere tasarlanmıştır ve ulaşabilecekleri maksimum ses seviyesi, bir PA sisteminin yakınında bile değildir.

Bunun nedeni, miksaj mühendislerinin her bir ayrıntıyı duyabilmeleri gerektiğinden, stüdyo monitörlerinin doğruluk göz önünde bulundurularak tasarlanmış olmasıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda mümkün olduğu kadar düz ses çıkaracak şekilde tasarlandılar; bu, diğer sistemlerde olduğu gibi sesi EQ ile güçlendirerek sinyali çok fazla değiştirmeme eğiliminde oldukları anlamına geliyor.

Esas olarak stüdyo monitörlerinin ses mühendisine hiçbir şeyi değiştirmeden en yüksek kalitede sinyali sunabilmesi gerekir, aksi halde şarkıda yaptıkları değişikliklerin doğru olduğundan nasıl emin olabilirler?Studio Monitörleri HiFi hoparlörler olarak kullanabilir misiniz?


HiFi hoparlörler belirli frekans aralıklarını vurgulayarak çoğu kişiye daha iyi ses vermelerini sağlarken Studio monitörler düz ses verecek şekilde tasarlanmıştır, yani sesi o kadar da geliştirmezler. Stüdyo monitörlerinde müzik dinlemek, şarkının nasıl ses çıkarması gerektiğinin daha iyi bir temsilini sağlayacaktır ancak alışmak biraz zaman alabilir.

Biz kişisel olarak stüdyo hoparlörlerimizden müzik dinliyoruz çünkü ses verme şeklini kesinlikle seviyoruz 

Aslında, ve bu sadece bizim görüşümüz, bizce stüdyo monitörlerinde müzik dinlemek, EQ'nun müziğinizin cehennemi olduğu bir sistem aracılığıyla dinlemekten çok daha keyifli ve harika olan şey, eğer daha fazla bas eklemek istiyorsanız, örneğin bunu EQ aracılığıyla yapabilirsiniz.Müzik dinlemek için stüdyo monitörlerini kullanabilir misiniz?

Stüdyo monitörleri, müziğin mümkün olduğunca doğru bir temsilini vermek üzere düz ses verecek şekilde tasarlandığından, aslında müzik dinlemek için harikadırlar, özellikle de onlara alıştıktan sonra şarkıları sanatçının gerçekte olduğu gibi duyabileceksiniz. bunların artırılmış frekanslar olmadan (genellikle alt uçta) duyulmasını amaçladı.

Stüdyo monitörlerimin sesine alıştım ve dürüst olmak gerekirse buna bayıldım! Az önce oldukça yüksek kaliteli bir HiFi sistemine sahip olduğumu ve gerçekten harika ses çıkardığını söyledim, ancak stüdyo monitörlerinin ses kalitesindeki iyileşmeye alıştığınızda, şarkıların sesini "daha iyi" hale getirmeseler bile ” belirli frekans aralıklarını artırarak buna bayılacaksınız.


Studio Monitor'leri partiler için kullanabilir misiniz?


Stüdyo monitörleri yüksek ses seviyelerinde müzik çalacak şekilde tasarlanmamıştır; bu, yalnızca bir parti için gereken ses seviyelerine ulaşamamaları değil, aynı zamanda onları çok fazla zorlarsanız hasar görmeleri anlamına da gelir. Bu durumda, normal HiFi hoparlörlerden oluşan bir PA sistemi öneririz.

Dürüst olmak gerekirse pahalı stüdyo monitörlerinizi bir parti için kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Demek istediğimiz, sahte bütçeli olanlar bile çifti yaklaşık 400 dolara satılıyor. Gerçekten onlara zarar verme riskini almaya hazır mısın? Yapmazdık.

Tam bir PA sistemini kiralamak, hatta satın almak ve onunla işiniz bitmek çok daha uygun maliyetlidir. Yani neden bir partideki insanların süper yüksek çözünürlükte müzik dinleyebilmesini isteyesiniz ki? Onlara yüksek sesle bir şeyler verin, mutlu olacaklar.


Studio Monitörleri ev sineması için kullanabilir misiniz?

Stüdyo monitörleri, ev sineması hoparlörlerine harika alternatiflerdir ve aslında sesin nasıl çıkması gerektiğine dair çok daha doğru bir temsil sağladıklarından çok daha iyi ses verirler. Ancak stüdyo monitörlerinin ev sineması kurulumlarında bu kadar sık kullanılmamasının nedeni, geleneksel ev sineması hoparlörlerinden çok daha yüksek olan fiyat etiketleridir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Stüdyo Monitörleri, yapımcının miksaj sırasında daha iyi kararlar alabilmesi için duyduğu sesi değiştirmeyecek şekilde düz ses verecek şekilde tasarlanmamıştır, aynı zamanda sesi olabildiğince net ve ayrıntılı olarak yeniden üretecek şekilde de tasarlanmıştır. 

Bir film izliyorsanız, mümkün olan en iyi ses deneyimini elde etmek istiyorsanız, size mümkün olan en iyi ses kalitesini sağlayan bir ses sistemi kullanmaya odaklanmanız gerektiğini düşünüyoruz. 


DJ'lik için Studio Monitörleri kullanabilir misiniz?

Evde veya stüdyoda DJ'lik yaparken kullanılacak ideal hoparlörler stüdyo monitörleridir çünkü bunlar, düşük ve yüksek uçları güçlendirmek gibi sesleri doğru bir şekilde ve sinyali değiştirmeden yeniden üretebilme kapasitesine sahiptir.

Ev stüdyonuzda pratik yapıyor ve mikslerinizi yaratıyorsanız, bütçeniz yetiyorsa kesinlikle stüdyo monitörlerini kullanın. Çift başına yaklaşık 300 $ karşılığında oldukça iyi ses veren monitörler alabileceğiniz için raftaki monitörlerin üstüne çıkmanıza bile gerek yok.


Studio Monitörlerini Oyun için kullanabilir misiniz?

Stüdyo monitörlerini oyun oynamak için kullanmamak için hiçbir neden yok, aslında sesi diğer ses sistemlerine göre daha doğru üretebildikleri için oyununuzdaki tüm detayları ve farklı nüansları çok daha iyi duyabilmeniz gerekir.

Zaman zaman oyun oynuyoruz ve stüdyo monitörlerim olduğu için bunları kullanıyoruz ve gerçekten çok seviyoruz!

Ancak daha da iyisi, tüm deneyimi çok daha sürükleyici hale getirdiği için yüksek kaliteli kulaklıklar kullanmaktır; bu özel durumda, bunlardan bazılarına göz atmanızı tavsiye ederiz.


En Uygun Fiyatlı Ev Stüdyosu Monitörleri

Kulağa kesinlikle berbat geldiği için daha sonra yükseltmeniz gerekmeyecek monitörler almak istiyorsanız, bu kadar ucuz olmayanları tercih etmenizi öneririz, aksi takdirde muhtemelen çok daha fazla harcama yapmak zorunda kalacaksınız. 

İşte bizim en önemli iki tavsiyemiz ve bunların size binlerce dolara mal olacağı için en üst düzey değil, önerebileceğimiz uygun fiyatlı olanlar olduğunu unutmayın.


Adam Audio T5V

Adam Audio T5V, 25kHz'e kadar üst düzey frekans içeriğini bu fiyat aralığındaki diğer hoparlörlerden çok daha doğru bir şekilde yeniden üreten şerit tarzı tweeter'ı nedeniyle her zaman en iyi bütçeli stüdyo monitörlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

5 inçlik woofer, 45Hz'e kadar yüksek kaliteli ve iyi ses veren bir alt uç sunmada oldukça iyidir, ancak genel olarak konuşursak, sürücü ne kadar büyük olursa, düşük uç frekansları yeniden üretmede o kadar iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

Oldukça saygın bir yapı kalitesine sahip küçük ve hafif hoparlörlerdir ve arka tarafında bir kazanç kontrolünün yanı sıra monitörün ilgili yüksek ve yüksek frekanslarını artıran veya kesen "LF" ve "HF" etiketli iki adet 3 yollu anahtar bulunur. 2 dB'lik düşük frekanslı yanıtlar, odanızın akustiğine bağlı olarak seslerini biraz ayarlamanıza olanak tanır.

Adam T5V, yüksek frekanslı içeriği doğru bir şekilde yeniden üretme konusunda kesinlikle mükemmel ve aynı zamanda onları bu listeye koymamın nedeni de bu, çünkü burası genellikle miksaj aşamasında birçok sorunun kendini gösterdiği yerdir ve miksajı düzgün bir şekilde dinleyebilmek, size yardımcı olur. daha iyi kararlar vererek genel olarak daha parlak bir ürün elde etmenizi sağlar.Kali Audio LP-6

Bize göre Kali LP-6, bir stüdyo monitörünün yapması gereken her şeyi son derece iyi yaptığı için 300 $ karşılığında alabileceğiniz en iyi stüdyo monitörleridir. Aslında, piyasadaki daha pahalı monitörlerin çoğundan daha iyi ses veriyorlar.

Kali LP-6, şaşırtıcı derecede düz bir ses imzasına sahiptir; bu, müzik üretirken çok önemlidir, çünkü hoparlörlerinizin belirli bir frekans aralığını aşırı vurgulayıp diğerini maskelemesini istemezsiniz (bu, daha uygun fiyatlı stüdyo monitörlerinde çok yaygındır çünkü ses frekansını aşırı yükseltirler). hala anlaşılmaz ses çıkarırken düşük ve yüksek uç).

Arka tarafta, ses imzalarını, onları kurduğunuz odada daha iyi oturacak şekilde ayarlamanıza olanak tanıyan ve doğru ses vermelerini çok daha kolay hale getiren birkaç EQ anahtarıyla birlikte gelirler.

Kali LP-6 ile çalışırken referans ses seviyesinde uzun süre dinleyebilir ve miksleyebilirsiniz; 20dB'lik boşluk payı (yine referansta) sayesinde bas düşüşleri veya patlama efektleri gibi anlık zirveler net bir şekilde ve minimum bozulmayla ortaya çıkacaktır. hacim).

Yalnızca 300 dolarlık bir bütçeniz varsa ve müzik üretmek, mikslemek ve hatta kendi şarkılarınızda ustalaşmak için harika bir stüdyo monitörü arıyorsanız, her yönüyle mükemmel bir ürün olduğundan Kali LP-6'yı tavsiye ederim: 6,5" woofer, alçak uçları son derece iyi bir şekilde yeniden üretir ve mikste neler olup bittiğini harika ayrıntılarla duymanızı sağlar; burada 1" kubbe tweeter, yüksek uçları büyük bir doğrulukla ve aşırı abartmadan yeniden üretebilir.

Ayrıca genel olarak oyun oynamak, film izlemek ve düzenli müzik dinlemek için kullanılabilecek gerçekten iyi hoparlörlerdir.

Kali LP-6'yı iyi bir seçim yapan şey: Düz bir ses imzasına sahipler ve tüm ses içeriğini çok hassas bir şekilde yeniden üretiyorlar, bu da onlara bu listedeki tüm monitörler arasında en doğru ses üretimini sağlıyor.IK Multimedya iLoud Mikro

En iyi küçük form faktörlü Stüdyo Monitörleri!

Bu küçük form faktörlü, güçlü stüdyo monitörleri profesyonel hoparlörler gibi görünmeyebilir ama inanın bana öyleler. Yalnızca 3 inçlik küçük bir woofer ve ¾ inçlik ipek kubbeli tweeter içerirler, ancak kulağa kesinlikle küçük gelmiyorlar, aslında birçok profesyonel stüdyo bunları günlük olarak miksaj için veya miksajı kontrol etmek için ikincil monitör olarak kullanıyor. ne kadar güzel ses çıkarıyorlar.

Masanızda hafifçe yukarı bakacak şekilde tasarlanmışlardır ve onları masadan ayıran ayarlanabilir izolasyon tabanlarına sahiptirler, böylece ses titreşimlerini yaymalarını önlemek için monitör standları veya köpük pedler kullanmanıza bile gerek kalmaz.

iLoud Mikro hoparlörler, odanızda iyi ses çıkarmaları için Bluetooth bağlantısının yanı sıra bazı basit EQ seçeneklerine de sahiptir.

Tıpkı Kali-LP6 gibi, iLoud Micro monitörler de son derece düz bir frekans tepkisine sahiptir, bu da onları müzik prodüksiyonuyla ilgili her şey için ideal kılar ve woofer'larının küçük boyutuna rağmen, düşük frekansları (45Hz ve üzeri) çok iyi bir şekilde, çamurlu bir ses çıkarmadan yeniden üretirler. Tümü.

Temel olarak, miksaj sırasında doğru kararları vermenizi sağlamak için sesi gerçekten doğru bir şekilde yeniden üreten stüdyo monitörlerine ihtiyacınız varsa, bunlarla yanlış yapmış olmazsınız.

IK Multimedia iLoud Micro'yu iyi bir seçim yapan şey: Her masaya sığabilen süper küçük stüdyo monitörleri, mükemmel ses kalitesine sahiptirler ve aynı zamanda son derece düz ses verirler; bu da onları her türlü evde kayıt meraklısı için ideal kılar.Yamaha HS5

Karışımdaki sorunlu alanları vurguluyorlar!

Yamaha HS5, 5" woofer ve 1" tweeter'a sahip, yakın alanla çalışan stüdyo monitörleridir. Büyük kardeşleri HS8'ler yıllardır bir endüstri standardı olmuştur, ancak seslerinin ne kadar harika veya düz olduğu için değil, miksteki sorunlu alanları (ortalar ve üst ortalar) vurguladıkları için, bu da size daha fazla ses elde etmenizi sağlar. Onları düzeltebilmek için bu frekansları eleştirel bir şekilde dinleyin.

Temel olarak, eğer bir miks Yamaha HS5'lerde, 7'lerde veya 8'lerde harika ses çıkarıyorsa, her yerde harika ses çıkarır!

Adam T5V'ye benzer şekilde, Yamaha HS5'ler oldukça saygın bir yapı kalitesine sahip küçük ve hafif hoparlörlerdir ve arka tarafında bir kazanç kontrolünün yanı sıra "High-Trim" ve "Room Control" etiketli iki adet 3 yollu anahtar bulunur. Monitörün ilgili yüksek ve düşük frekans yanıtlarını sırasıyla 2kHz ve 500Hz'de 2 dB artırır veya keser; bu da odanızın akustiğine bağlı olarak seslerini biraz ayarlamanıza olanak tanır.

Yamaha HS5 stüdyo monitörleri kulağa hoş gelecek şekilde değil, miksinizin orta frekanslarındaki tüm sorunları vurgulayarak bu sorunları tanımlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır; bu yüzden onları müzik prodüksiyonu için şiddetle tavsiye ederim, ancak müzik dinlemek, oyun oynamak, film izlemek vb. için çok fazla.

Not: Bunlar genellikle bir çift için 300 dolardan biraz daha pahalıdır, ancak yaklaşık 280 dolara indirimde olduklarını gördüm, bu yüzden gözünüzü dört açın.

Yamaha HS5'i iyi bir seçim yapan şey: Bir karışımdaki en sorunlu alanı, orta ve yüksek orta bölümü aşırı derecede vurgulayarak bu sorunları daha hızlı tespit edip çözmenize olanak tanır.Mackie CR5-X

Uygun fiyatlı ama harika ses veren bir alternatif!

Mackie CR5-X, çok uygun fiyatlı oldukları için (çift başına yaklaşık 200 dolar) paranın karşılığını veren aktif monitörlerdir ve müzik prodüksiyonu ve miksajı için oldukça iyi çalışabilirler. Bununla birlikte, esas olarak genel multimedya hoparlörleri olarak kullanılmak üzere tasarlanmışlardır ve piyasadaki en düz frekans tepkisini sunmazlar; aslında, ortalarda bir düşüş ile oldukça güçlendirilmiş bir alçak ve yüksek uca sahiptirler.

Bu, Kali LP-6 gibi düz bir ses çıkarmayacakları anlamına gelir, ancak düşük fiyat göz önüne alındığında hala son derece iyi bir alternatiftirler.

Bu listedeki çoğu konuşmacının aksine, Mackie CR5-X, onları odanıza göre ayarlamanıza yardımcı olacak ses üzerinde herhangi bir EQ kontrolü ile birlikte gelmiyor ve bunu yapmak için yazılıma güvenmeniz gerekecek.

Mackie CR5-X'i iyi bir seçim yapan şey: Maliyet verimliliği açısından mükemmel.
Çözüm

Stüdyo monitörleri, diğer ses sistemi türleriyle karşılaştırıldığında size genel olarak daha iyi bir deneyim sunar. Bununla birlikte, aşırı abartılı bir bas güçlendirmeyle müzik dinlemeye alışkınsanız, stüdyo monitörlerinin kulağa biraz zayıf geldiğini hissedebilirsiniz, ancak buna alışmanız ve alıştığınızda eski halinize dönmeniz gerekecektir. sistem kesinlikle berbat olacak!

Stüdyo monitörlerini yeterince önemsiyoruz. Onları her gün kullanıyoruz ve seviyoruz!

Ancak dediğimiz gibi, bulabileceğiniz en ucuz olanrı satın almayın çünkü bunlar kulağa kesinlikle hoş gelmeyecektir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.