x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
USB Mikrofon ve Ses Kartı Kullanımı
23.04.2024

USB Mikrofon ve Ses Kartı Kullanımı

Teknolojideki hızlı ilerlemeyle birlikte pazar sürekli olarak yeni seçenekleri önümüze sunuyor ki bu iyi bir şey ama aynı zamanda kafa karıştırıcı da olabiliyor.

USB mikrofonlar popüler hale gelir gelmez insanlar bunları mı satın alacağını yoksa bir Ses Arayüzü ve bir XLR mikrofonu mu alacağını merak etmeye başladı.

Bu makalede, XLR mikrofonlarla Ses Arayüzü kullanımı ile USB mikrofonlar arasındaki farkları ve ihtiyaçlarınıza göre hangisini seçmeniz gerektiğini ele alacağız.USB Mikrofon ve Ses Arayüzü


USB mikrofonlar daha basit ve kullanımı daha kolaydır çünkü çalışmak için herhangi bir ek ekipman gerektirmezler, ancak bu çok yönlülük eksikliği pahasına gelir; oysa bir Ses Arayüzü ile ona birden fazla XLR mikrofon bağlayabilir ve aynı şekilde kaydedebilirsiniz. arayüzün izin verdiği ölçüde birçok giriş ayrı ayrı.

Tüm bunların anlamı, USB mikrofonların kullanımı daha kolay olmasına rağmen daha az çok yönlü olmalarıdır çünkü - en azından çoğu durumda - aynı anda yalnızca bir tane kullanılabilirler, ancak tüm kurulum genellikle bir Ses Arayüzü artı almaktan daha uygun maliyetlidir. 

Ancak öte yandan, Ses Kartları genellikle çoklu izlemeye izin verir, bu da birden fazla eşzamanlı parçayı kaydedebileceğiniz anlamına gelir ve aynı zamanda XLR kablosu kullanarak yalnızca yeni bir mikrofon bağlamanız gerektiğinden farklı mikrofonların kullanımını da kolaylaştırır ve bu da BT.

Kendinize sormanız gereken soru; tak ve çalıştır bir mikrofon (USB) istiyorsanız veya basit bir tek kanallı kayıttan daha fazlasını yapabilen ve gelecekte daha iyi genişletilebilirlik sağlayacak bir kurulum istiyorsanız?

Hangisini alacağınızı daha iyi anlamak için Ses Kartının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmelisiniz.Ses Kartı Nedir?

Yapabileceğimiz en kolay açıklama, ses kartının mikrofon ile bilgisayar arasında tercüman görevi görmesidir.

Mikrofondan gelen ses sinyalini alır ve bilgisayarınızın anlayabileceği bir şeye çevirir ve dolayısıyla kaydedebilir.

Temel olarak analog sinyali dijitale dönüştürür.

Ve evet, bilgisayarınızın ses kartı da bir Ses Arayüzüdür ancak sizin yerinizde olsam, özellikle de yüksek kaliteli ses almak istiyorsanız onu kullanmazdık.


Neden bir Ses Kartı almalıyım?

Genel olarak çoğu kişiye Ses Kartı + XLR mikrofon kurulumuna yönelmelerini tavsiye ederiz ve bunun nedenleri şunlardır;


Daha İyi Ses Kalitesi

Ses Arayüzleri mümkün olan en yüksek ses kalitesini üretecek şekilde tasarlanmıştır. Elbette bu, ön amplifikatörlerin kalitesine ve arayüzün analogdan dijitale dönüşümüne bağlıdır.

Ancak genel olarak USB mikrofonlardan daha iyi iş çıkarıyorlar.


XLR Kabloları USB Kablolarından daha iyidir

XLR Kabloları, kablonun alabileceği parazitleri filtreleyecek şekilde tasarlanmıştır ve bu nedenle, ses kalitesi her zaman mükemmel çıkacağından, canlı gösterilerde 100 metre uzunluğundaki XLR kablolarını görürsünüz.

Öte yandan USB kabloları istenmeyen parazitleri yakalamaya çok daha yatkındır.


Daha fazla özellik

Arayüzdeki giriş başına bir mikrofon bağlayıp kaydedebilmenizin yanı sıra, her Mic/XLR girişinde, her girişin sinyal seviyesini kontrol etmek için bir Kazanç düğmesi bulunur.

MIDI I/O ayrıca bazı ses arayüzlerinde de bulunur ve ayrıca bir USB mikrofondan daha fazla çıkış ve yönlendirme seçeneğine sahiptir.


Fantom Güç Kaynağı

Kondenser mikrofonlara güç sağlamak için genellikle 48v olan fantom güç gerekir ve vakaların %99'unda ses arayüzleri bunu sağlar.


Yükseltilebilirlik

Örneğin 4 girişli bir ses arabiriminiz varsa ancak yalnızca bir mikrofonunuz varsa, daha fazla mikrofon alarak kurulumunuzu yükseltebilirsiniz.

Bu, USB mikrofonlarla mümkün değildir, çünkü birden fazla parçayı kaydedebilmek için USB mikrofonu tamamen bırakıp bir Ses Arayüzü ve XLR mikrofonları satın almanız gerekir.


Daha Fazla Giriş ve Çıkış seçeneği (Genel olarak)

Ses Arayüzleri, temel olarak Arayüzde bulunan giriş sayısı kadar XLR/TRS kablolarını bağlamanıza olanak tanır; bu, arayüze bağlı olarak 8, 16 veya daha fazlasını bağlayabileceğiniz anlamına gelir ve bunlar sadece bunlarla sınırlı değildir. mikrofonlar için olduğu kadar gitarlar ve Line seviyesi enstrümanlar için de uygundur.

Genellikle arka tarafta efektler için ek parçalar, MIDI klavyeleriniz veya diğer MIDI cihazlarınız için MIDI I/O, göndermeler, harici preamp'ları bağlamak için ADAT bağlantı noktaları bulunur ve hatta bazılarında yeniden yükseltme özelliği bile bulunur (bunlar kesinlikle gitar kaydetmek için yapılmış ses arayüzleridir)


Ses Kartının Eksileri

XLR mikrofonla birleştirildiğinde daha pahalıdır.
USB mikrofon kadar taşınabilir değil.
Sürücü kurulumu gerektirir.USB Mikrofon Nedir?

USB mikrofonlar, PC'nize bağladığınız tak ve çalıştır cihazlar olacak şekilde tasarlanmıştır ve bu kadar, sürücü veya başka bir şey yüklemeye gerek kalmadan kayıt yapmaya hazırdırlar.

Genel olarak, aynı mikrofon modelini hem USB hem de XLR formatında karşılaştırırsanız, USB mikrofonu daha pahalıdır çünkü ses arabiriminin genellikle yaptığı analogdan dijitale dönüşümü yapması gerekir.

Ek olarak, bir USB mikrofon genellikle XLR mikrofona göre kulaklık çıkışı, kulaklık ses seviyesi kontrolü, kazanç düğmesi, kulaklık ve PC ses karışımı kontrolü ve daha fazlası gibi çok daha fazla yerleşik özellik ile birlikte gelir.

Temel olarak, halihazırda yerleşik olan Ses Arayüzünün özelliklerine benzer özelliklerle gelirler.Neden bir USB Mikrofon almalısınız?

USB mikrofonlar, sürücülerle, bir sürü dolaşmış kabloyla uğraşmak zorunda kalmadan, kayıt yapmak için basit bir cihaza ihtiyaç duyan ve aynı anda birden fazla parça kaydetmeye ihtiyaç duymayan herkes için idealdir.


Akış/Çevrimiçi İçerik

Çoğu yayıncı ve YouTuber USB mikrofon kullanır.

Bunun nedeni, yalnızca tek bir girişi kaydetmeleri gerekmesidir, hepsi bu ve USB mikrofonlar bunu gerçekleştirmeyi son derece kolaylaştırıyor.

Yayıncılara genel mikrofon önerim Elgato Wave 3'tür.


Tutarlılık

USB mikrofonlar tüm büyük İşletim Sistemlerinde tak ve çalıştır olduğundan, onları hangi bilgisayarda kullanırsanız kullanın çalışacaktır.


Taşınabilirlik

Seyahat etmeniz gerekiyorsa ses arabirimini, XLR mikrofonu, XLR kablosunu ve güç kaynağını yanınızda taşımak yerine dizüstü bilgisayarınızı ve tek bir USB mikrofonu yanınıza almanız çok daha kolaydır.


USB Mikrofonun Eksileri

Yükseltme yolu yok (yeni bir tane almanız veya arayüz + XLR mikrofon satın almanız gerekir.
Bazılarının çıkarılabilir kabloları yoktur, dolayısıyla kablolar hasar görürse mikrofon gider.
Bir ses arabirimi kadar çok yönlü değildir.
Şu anda mevcut olan en iyi 15 USB Mikrofonun listesini kontrol ettiğinizden emin olun.


XLR Mikrofon nedir?

XLR Mikrofonların çalışması için ses arabirimi veya mikser gibi ek ekipmanlar gerekir.

Her şekil ve boyutta mevcutturlar ve çok sayıda farklı XLR mikrofon türü vardır; Kondenser, Dinamik, Şerit vb.

XLR mikrofonlar, daha önce XLR kablolardan bahsettiğim için müzik stüdyolarında ve canlı şovlarda kullanılan mikrofonlardır; diğer kablo türlerine göre daha iyi ses kaydı sağlarlar.

Bu nedenle, gerçekten mümkün olan en iyi ses kalitesini istiyorsanız, ses arabirimi + XLR mikrofon kurulumunu tercih edin.

Öneri; XLR mikrofonlu Ses Arayüzü mü, yoksa USB Mikrofon mu?
Hala hangi yöne gideceğinizi bilmiyorsanız, işte tavsiyem:

USB mikrofonu yalnızca yakın gelecekte daha iyi bir kuruluma yükseltme ihtiyacının olmayacağından kesinlikle eminseniz tavsiye ederiz, çünkü yine de bir Ses Arayüzü ve XLR mikrofonları satın almanız gerekecek ve buna harcadığınız para USB mikrofon boşa gider.

Seslendirmeler, YouTube videoları, Yayın vb. için yalnızca tek bir parça kaydediyorsanız, kesinlikle USB mikrofonu kullanın!

Bununla birlikte, bir müzisyen, podcast yayıncısıysanız veya aynı anda yüksek ses kalitesi veya birden fazla parça kaydetmesi gereken biriyseniz, o zaman XLR mikrofonlu bir ses arayüzü veya hatta podcast durumunda bir mikser edinin.

Çözüm

Dürüst fikrimize göre, gerçekten tek bir mikrofona ihtiyacınız yoksa bir ses kartı satın almayı düşünmelisiniz.

Belki de başlangıçta sadece bir XLR mikrofon alabilir ve daha sonra yükseltmeye başlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda ek mikrofon satın alabilirsiniz.

Ancak özellikle çok kanallı bir ortamda kaliteli kayıtlar elde etmek istiyorsanız Ses Kartı her zaman USB mikrofondan daha üstün olacaktır.

USB Mikrofon için Ses Arayüzüne ihtiyacınız var mı?

Hayır, bağımsız bir ünite olarak kullanılmak üzere tasarlandığından USB mikrofonun çalışması için bir Ses Arayüzüne ihtiyacınız yoktur.


XLR'ın sesi USB'den daha mı iyi?

Teorik olarak evet, çünkü XLR kabloları dış parazitleri ve gürültüyü ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır.
Ancak USB kablosunun kısa olması durumunda ses kalitesinde duyulabilir bir fark olmayacaktır.


XLR mikrofonlar USB'den daha mı iyi?

Bazı USB mikrofonlardaki bileşenler XLR muadillerindeki bileşenlerle aynı olsa da ses kalitesi aynı değildir.
Bunun nedeni mikrofonların kendisinden değil, kullandıkları kablolardan kaynaklanmaktadır; XLR kabloları gürültüyü ve paraziti ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle sonuç daha iyi olacaktır.T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.