x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
USB Mikrofon vs 3,5 mm Kablolu Mikrofon
22.04.2024

USB Mikrofon vs 3,5 mm Kablolu Mikrofon

USB Mikrofonların kendi yerleşik ses arabirimleri vardır; bu, bilgisayarınızın ses kartına bağlı kalmak zorunda kalmadan sesin analogdan dijitale dönüştürülmesini yaptıkları anlamına gelir ve bu genellikle daha az gürültü ve gecikmeye neden olur. Ancak USB mikrofonlar, Ses Arayüzleri veya PA sistemleri gibi başka herhangi bir ekipmana bağlanamaz, bu da onların çok yönlülüğünü azaltır.

Bu bilgi sizin için yeterliyse kesinlikle harika! Ancak, neden bir mikrofon türünü veya diğerini kullanabileceğinizi ve gerçek en iyi çözümün ne olduğunu aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.Ses Kalitesinde herhangi bir fark var mı?

PC'nizin ses kartındaki Mikrofon girişine 3,5 mm kablo kullanan bir mikrofon bağladığınızda, Analog'dan Dijital'e dönüştürme işlemini yapmak için o ses kartına güvenirsiniz ki bu günümüzde aslında oldukça iyidir, ancak bu bileşenler bu ses için tasarlanmamıştır. Bunu düşündüğünüz kadar verimli bir şekilde yapın.

Yalnızca ses kalitesinde bir eksiklik fark etmekle kalmayıp aynı zamanda çok fazla gürültü de ortaya çıkabilir ve ilk kez bir şey kaydetmeyi denediğimde başıma gelen de bu oldu:

Bir arkadaşımdan ödünç aldığım shotgun mikrofonu bilgisayarımın arkasındaki mikrofon girişine 3.5mm kabloyla bağladım ve kayıt yapabildiğim halde arka planda sürekli bir tıslama sesi geliyordu.

Bazı yerleşik ses kartlarında bu sorun olmayabilir ama benimkilerde oldu.

Bununla birlikte, USB mikrofonlar, yerleşik bir Ses Arayüzüne sahip oldukları için Dijitalden Analoga dönüşümü kendi başlarına yaparlar ve ses kalitesinin biraz daha iyi olması muhtemeldir.

Sadece bu değil, aynı zamanda herhangi bir statik veya tıslama sesiyle de uğraşmak zorunda kalmayacaksınız (eğer USB mikrofon tamamen çöp değilse, ki öyle olabilir).

Kısacası, özellikle 3,5 mm kabloyu doğrudan bilgisayarınızın ses kartına bağlıyorsanız, bir USB mikrofon muhtemelen daha iyi sonuçlar verecektir. Ancak 3,5 mm'lik kabloyu normal bir XLR kabloyla değiştirebilir ve mikrofonu bir Ses Arayüzüne/Karıştırıcıya bağlayabilirsiniz; bu durumda sonuçlar çok daha iyi olacaktır.3,5 mm Kablolu Mikrofonu bir XLR cihazına bağlayabilir misiniz?

Az önce bundan bahsettik ve cevabımız evet!

Çoğu durumda, bir ucunda 3,5 mm kabloyla gelen mikrofonların diğer ucunda (mikrofona bağlanan) bir XLR bağlantısı bulunur, bu nedenle kabloyu bir XLR/XLR kabloyla değiştirmeniz yeterlidir, işte bu kadar!

Bu şekilde mikrofonu Ses Arayüzü, Mikser, ön amplifikatör vb. gibi herhangi bir normal kayıt ekipmanına bağlamanıza olanak tanır.

Gerçekten ucuz bir mikrofon satın aldıysanız, muhtemelen birlikte gelen kablo ona kalıcı olarak takılıdır, bu da onu çıkarıp bir XLR kablosu bağlayamayacağınız anlamına gelir.

Bu durumda, 3,5 mm'den XLR'ye bir adaptör satın alabilirsiniz ve bu, mikrofonu doğrudan normal kayıt ekipmanına, canlı kullanım için bir PA'ya vb. bağlamanıza olanak tanır.Hangisini seçmelisin?

Bu özel durumda, her iki teknoloji türü de tak ve çalıştır olacak şekilde tasarlandığından ve bunları bilgisayarınıza bağlayıp kayıt yapmanız için herhangi bir ek donanıma ihtiyaç duymadığından, 3,5 mm'lik bir mikrofonun gerekli olduğunu söylemeliyim. kablo kazanır.

Bunun nedeni basit; Sesi işlemek için bilgisayarınızın yerleşik ses kartına güvenmeniz gerekse de, bu tür bir mikrofonu kabloyu değiştirerek veya bir adaptör satın alarak bir PA sistemine, Ses Arayüzüne vb. de bağlayabilirsiniz.

Öte yandan USB mikrofonlar yalnızca bir USB bağlantı noktası aracılığıyla bilgisayarınıza doğrudan kayıt yapmak için kullanılabilir; bu da çok daha az çok yönlü oldukları anlamına gelir.

Bu nedenle, XLR veya 3,5 mm bağlantıya sahip bir mikrofon kullanın.Daha iyi bir çözüm nedir?

Zaten çok sayıda USB ve XLR mikrofonu karşılaştırdım ve gerçek şu ki, bunlar tamamen farklı iki amaca hizmet ediyor.

Bir yandan, USB mikrofon basit ve kullanımı kolaydır; XLR mikrofonlar ise Analog sinyalin Dijital sinyale dönüştürülmesi gerektiğinden Ses Arayüzü gibi ek ekipman gerektirir; ayrıca Ses Arayüzü Phantom Power'ı besleyebilir yoğunlaştırıcı mikrofona.

Bununla birlikte, bir USB mikrofon satın alırsanız ve daha sonra yükseltmeye karar verirseniz, o mikrofonu bırakıp bir Ses Arayüzü ve birkaç XLR Mikrofon satın almanız gerekir; oysa bir Ses Arayüzü ve bir XLR mikrofon alarak yeni başlarsanız, Mikrofonu yükseltmek veya daha fazla mikrofon almak isterseniz, zaten Ses Arayüzünüz var ve bu da uzun vadede para kaybetmeyeceğiniz anlamına geliyor.Peki çoğu insan için en iyi çözüm nedir?

Behringer UMC404HD veya Scarlett 2i2 gibi 2 veya 4 kanallı bir Ses Arayüzü edinin ve Audio-Technica AT2020 gibi uygun fiyatlı bir XLR mikrofona yatırım yapın.

İlk başta maliyeti daha yüksek olabilir, ancak zamanla hiçbir şeyi değiştirmenize gerek kalmadan koleksiyonunuza daha fazla mikrofon ekleyebileceğiniz için toplam sahip olma maliyetiniz daha düşük olacaktır.

Eğer bir USB mikrofon kullansaydınız, bunu bir kenara bırakıp paranızı Ses Arayüzü ve XLR mikrofonlara harcamak zorunda kalırdınız ki bunu başlangıçta da yapabilirdiniz.Çözüm

Ucuz bir USB ve 3,5 mm kablolu mikrofon arasında seçim yapmak zorunda kalsaydık, daha çok yönlü olması gibi basit bir nedenden dolayı kesinlikle 3,5 mm'lik olanı seçerdik.

Ses kalitesi açısından çok fazla bir fark göreceğinizi sanmıyoruz ve genel olarak her ikisinden de alacağınız kalite muhtemelen en iyisi değil (burada aşırı ucuz kurulumlardan bahsediyoruz).

Maliyeti 100 dolar civarında olan herhangi bir USB mikrofonun, bu fiyat noktasındaki diğer mikrofonlar gibi harika ses çıkaracağını biliyoruz, ancak bu soruya cevap arayan kişinin bu fiyat aralığında bir mikrofonu olmadığını düşünüyoruz. 

Öyleyse 3,5 mm kablolu mikrofon kullanın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.