x
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Yukarı
Piyanoların akordu neden bozulur?
19.12.2022

Piyanoların akordu neden bozulur?

Piyanolar, dünyadaki en popüler müzik enstrümanlarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsanlar zengin, akustik sese ilgi duyuyor ve çoğu zaman dijital reprodüksiyon yerine gerçek bir sese sahip olmak istiyor.

Ancak, çalmak için oturduğunuzda piyanonun akortunun bozulduğunu fark etmek hayal kırıklığı yaratabilir ve bunun olmasının çeşitli nedenleri vardır.

Bu yazıda, bir piyanonun akortsuz gitmesinin ana nedenlerini, ne zaman akort edilmesi gerektiğini nasıl anlayacağımızı ve akort gerektirmeyen piyanolara alternatif olabilecek şeyleri inceleyeceğiz.
Piyanoların akordu neden bozulur?

Sıcaklık ve nemdeki değişiklikler, ses tablasının genleşmesine veya büzülmesine neden olarak tellerin perdesinde istenmeyen değişikliklere neden olur. Benzer şekilde, piyanonun gelişigüzel hareket etmesi tel gerginliğinin dengesini bozabilir. Bunun da ötesinde, karmaşık iğneler, köprüler ve yaylar sisteminin bakımının yapılmaması ve genel çalınması, zamanla akortta istikrarsızlığa neden olacaktır.


Şimdi biraz daha derine inelim ve piyanoların akortunun tam olarak neden ve nasıl bozulduğunu öğrenelim.

Sıcaklık ve nem dalgalanmaları (Sabit bir ortamda muhafaza ediniz)

Pek çok insan piyanoların çalındığı için akordunun bozulduğuna inanır, ancak asıl sebep genellikle bu değildir.
Piyanolar çekiç, yaylılar ve bir ses tablasından oluşur. İpler, yaklaşık 38.000 pound basınca eşit yüksek bir gerilime kadar gerilir. Bu telleri desteklemek ve çekiçler tellere çarptığında titreşen bir rezonans yüzeyi sağlamak ses tahtasının rolüdür.

Ses tahtasının bir "eğrisi" vardır, bu da merkeze yakın yükseldiği anlamına gelir.

Sıcaklık ve nemdeki değişiklikler gibi çevresel değişikliklerle, ses tahtası bu süreçte eğilir, genişler veya daralır.

Bu, zamanla notaların perdesini değiştirebilen tellerin gerginliğini etkiler.

Piyanolarda kullanılan doğal ahşap ile nemdeki artış, tahtanın nemi emmesine, ahşabı genişletmesine ve telleri sıkmasına neden olabilirken, daha kurak aylarda ahşap hafifçe çekilerek ters etki yaratır.

Nem yükseldiğinde perde keskinleşir ve nemin aşağı doğru kayması perdenin düz olmasına neden olur.

Bu sürecin en kötü etkilerinden kaçınmak için piyanonuzu nereye yerleştireceğinizi düşünebilirsiniz. Piyanonuz için en faydalı ortam, %45 ile %70 arasında değişen bir nem ve yaklaşık 20˚C'lik bir sıcaklıktır.

Ancak, bu düzeyde ayrıntının her zaman mümkün olmadığını bulduk, bu nedenle çevresel dalgalanmalara maruz kalmayı en aza indirmenin bir yolu olarak her zaman piyano yerleştirmenin diğer pratik yönlerini dikkate almaya çalışıyoruz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, orta sıcaklıkta kuru bir oda seçmek ve piyanonuzu açık pencerelerin, radyatörlerin ve doğrudan güneş ışığının yanına yerleştirmekten kaçınmaktır.

Piyanonun Hareket Ettirilmesi

Perdede istenmeyen değişikliklerin bir başka yaygın nedeni de piyanonun gelişigüzel hareket etmesidir. Piyanonuz sizin için gurur ve neşe kaynağı olsa da, bazı teslimat şirketleri ona her zaman bu şekilde davranmaz.

Teslimat sırasında bir piyano itilip kakılırsa, tellerin gerginliğinde bir dengesizlik oluşturarak akort sorunlarına yol açabilir. Bunu aşmanın bir yolu, piyanoların veya hassas müzik aletlerinin teslimatında uzmanlaşmış özel teslimat şirketlerini kullanmaktır. Bu şirketler, bu hassas aletleri taşırken azami özen ve düşünceyi gösteren yüksek eğitimli teknisyenler kullanır.

Ek olarak, genel bir kural olarak, piyanonuzu yeni bir ortama taşıdıktan sonra akort yaptırmadan önce yaklaşık 3 hafta beklemeniz gerekir, çünkü bu onun yerleşmesini ve yeni koşullara uyum sağlamasını sağlar ve başka bir pahalı yeniden akort ihtiyacını ortadan kaldırır.

Genel yapı ve malzeme kalitesi

Bir piyanonun akort sorunlarına karşı dayanıklılığı düşünüldüğünde genellikle gözden kaçan bir faktör, piyanonun kendisinin genel yapım kalitesidir: Daha kaliteli parçalara sahip daha pahalı piyanolar, daha düşük kaliteli bileşenlere sahip olanlara göre akortu daha etkili bir şekilde tutma eğiliminde olacaktır.

Yüksek kaliteli ahşap, sıcaklık ve nem değişikliklerinin etkilerine karşı o kadar hassas olmayabilir.

Ek olarak, daha düşük kaliteli piyanolar, el yapımı piyanolarla aynı özen gösterilerek üretilmemiştir. Ne yazık ki, bu genellikle kalıcı ayar sorunlarına neden olur.

Bu nedenle, fazladan birkaç ay biriktirmeyi ve iyi bakımlı, kaliteli bir enstrüman için alışveriş yapmayı düşünmeye değer olabilir.

Kötü bakım

Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de piyanonun genel bakımıdır; Eski piyanoların veya onarıma ihtiyacı olanların, daha yeni veya bakımlı piyanolara göre akorttan çıkma olasılığı çok daha yüksektir.

Bir piyanonun telleri akort pimleri tarafından yerinde tutulur ve bu "akort pimleri", "akort pimi bloğu" içindeki bir iplikle tutulur (bu, akçaağaç, gürgen ve kayın gibi çeşitli yoğunluktaki ahşap laminasyonlardan yapılır). Piyanonun bu hassas kısmı zamanla piyano tellerinin gerilmesinden dolayı kopabilir.Ek olarak, çevresel baskılar sürtünme kaybına neden olarak piyanonun akortlu kalamamasına neden olabilir.

Köprü, piyanonun telleri ses tahtasına bağlayan bir parçasıdır ve bunlar bazen çatlar ve değiştirilmeleri gerekir. Genellikle köprüler, köprü pimlerinin hattı boyunca bölünebilir; akort sırasında teller gerildiğinden. Pimler daha sonra hareket eder ve piyano telini yerinde tutmaz.

Ek olarak, V çubukları, agraflar ve bağlantı pimleri de bükülebilir veya hareket edebilir. Tüm bu karmaşık parçaların bakıma ihtiyacı vardır ve genellikle piyano için doğru malzemeleri nasıl seçeceğini bilen yetenekli bir uzman ve marangoz gerektirir.

Akort kaybı için daha az karmaşık bir açıklama, basitçe çalınan piyanonun eylemidir.

Güçlü çalma ve düzenli kullanım aşınmaya ve yıpranmaya ve tel gerginliğinde değişikliklere neden olur. Bu, zaman geçtikçe telin kademeli olarak çözülmesiyle birleştiğinde, ondan kaçınmak için en iyi çabalara rağmen, akordun kademeli olarak kaymasına neden olacaktır.

Bu, piyano sahibi olmanın doğal bir parçasıdır!

Piyanonuzun ne zaman akort edilmesi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Piyanonuzun akort gerektirip gerektirmediğini belirlemenin en iyi yolu dinlemektir. Çoğu zaman piyanonuza birkaç ay sahip olduktan sonra oturacak ve bunun kulağa pek de doğru gelmediğini fark edeceksiniz. Muhtemelen bu noktada ayarlamaya ihtiyacı var.

Keman ve gitarların aksine, akort işlemi son derece karmaşıktır ve yılların deneyimine sahip yetenekli teknisyenler gerektirir. Bu gerçekten profesyonellere güvenmeniz gereken bir durum!

Nitekim piyanoların 6 ayda bir akort edilmesi tavsiye edilir; çünkü daha azı genel istikrarsızlık ve kondisyon sorunlarına neden olabilir.

Ayarlama, ayar kolları, takozlar ve ayar çatalları gibi çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilir. Kollar, notayı değiştirmek için kullanılırken, diğer notalar sessize alınır. Yavaş ve hassas bir süreç.

Genel olarak konuşursak, tüm bileşenler yerinde olduğu sürece eski piyanolar bile akort edilebilir. Sürekli akort işlemi pahalı hale geliyorsa, bir dijital piyano düşünebilirsiniz. Benim de bir dijital piyanom var ve mobiliteleri, kullanım kolaylıkları ve akort gerektirmemeleri açısından kullanışlılar.

Bununla birlikte, birçoğu kulağa şaşırtıcı derecede gerçekçi gelse de, benim için ses söz konusu olduğunda, hiçbir şey gerçeği gibisi yok!

ayrıca dijital piyanoları klavyelerle, bunların akustik piyanoların yanı sıra birbirlerinden nasıl farklı olduklarını, artılarını ve eksilerini ve daha fazlasını karşılaştıran bir makale yazdık.

Çözüm

Sonuç olarak, bir piyanonun akortsuz hale gelmesine neden olan birçok faktör vardır; sıcaklık ve nem dalgalanmaları, piyanonun taşınması, yapı kalitesi gibi çevresel faktörlerin yanı sıra sık çalma ve zamanın geçmesinden kaynaklanan genel aşınma ve yıpranma başlıca etkenlerdir.

Genel olarak, piyanoyu güneş ışığından uzak orta bir ortama yerleştirerek ve ayrıca akortunu daha etkili bir şekilde tutacak kaliteli bir enstrümana yatırım yaparak sürekli akort ihtiyacından kaçınabilirsiniz.

Buna rağmen, piyanonun bakımı ve akortu her yıl en az 1-2 kez yetenekli bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.