AKG C414 XLS, dünya çapındaki stüdyoların ve efsanevi kayıtların vazgeçilmez parçası olan tarihi C414 B-ULS modelinin mirasını modern teknolojiyle geleceğe taşıyor. Vokallerden davullara, akustik enstrümanlardan amfi önü kullanımlarına kadar en zorlu kayıt senaryolarında üstün esneklik sunar. Gelişmiş 1 inçlik kenardan sonlandırmalı çift diyaframlı kapsülü sayesinde, geçmişin ikonik ses karakterini günümüzün en düşük gürültülü elektronik devre tasarımıyla birleştirerek tamamen doğal, detaylı ve doğrusal bir ses üretimi gerçekleştirir.
Her türlü kayıt ortamına ve enstrüman türüne uyum sağlayabilmesi için tasarlanan bu profesyonel stüdyo mikrofonu; kardiyot, hiperkardiyot, geniş kardiyot, figür-8 ve çok yönlü (omni) modlarının yanı sıra bu modların arasında geçiş imkanı tanıyan toplam dokuz farklı kutup desenine sahiptir. Bu sayede canlı performanslarda yan sızıntıları önleyebilir, iki vokali tek bir mikrofonla dengeleyebilir veya oda akustiğini en doğal haliyle yakalayabilirsiniz. Ayrıca elektromanyetik ve elektrostatik parazitlere karşı tamamen korumalı yapısı ve yüksek neme dayanıklılığı ile en zorlu yayın ve sahne koşullarında bile kusursuz çalışır.
Kayıt süreçlerinde hem sanatçı hem de tonmaister olarak çalışanlar için mikrofon üzerinde yer alan aşırı yükleme LED'i (Peak-Hold), giriş seviyelerinin takibini oldukça kolaylaştırır. Üç kademeli zayıflatma pedi (-6, -12, -18 dB) ve üç kademeli bas kesme filtresi (40, 80, 160 Hz) sayesinde yüksek ses basınçlarında bozulmaların önüne geçilir ve yakınlık etkisi (proximity effect) mükemmel şekilde dengelenir. Canlı ses uygulamaları ve sabit kurulumlar için mikrofon üzerindeki tüm düğmeler kilitlenebilir mod işleviyle devre dışı bırakılarak olası ayar değişikliklerinin önüne geçilir.
| AKG C414 XLS Çoklu Kutup Desenli Büyük Diyaframlı Kondenser Mikrofon Teknik Özellikleri | |
| Mikrofon Tipi | Büyük Diyaframlı Stüdyo Kondenser |
| Kutup Desenleri | Kardiyot, Figür-8, Hiperkardiyot, Çok Yönlü (Omnidirectional), Subkardiyot/Geniş Kardiyot ve 4 ara kutup deseni (Toplam 9 Seçenek) |
| Kapsül Yapısı | 1" (25.4 mm) kenardan sonlandırmalı, tek tarafı altın kaplama çift diyaframlı kapsül (C414 B-ULS ses karakteri) |
| Frekans Tepkisi | 20 Hz - 20 kHz |
| Maksimum SPL | 140 dB (%0.5 THD); Pad ile 158 dB (%0.5 THD) |
| Zayıflatma Pedi (Pad) | -6 dB, -12 dB, -18 dB (Seçilebilir) |
| Filtre ve EQ | Low-Cut Filtresi: 40 Hz (12 dB/Oktav), 80 Hz (12 dB/Oktav), 160 Hz (6 dB/Oktav) |
| Dinamik Aralık | 134 dB (A-Weighted) |
| Eşdeğer Gürültü Seviyesi | 6 dB (A-Weighted) |
| Hassasiyet | -33 dBV (Açık Devre Voltajı) |
| Devre Yapısı | Katı Hal (Solid-State), Elektromanyetik (EMI) ve Elektrostatik (ESI) parazit korumalı |
| Ses Alanı ve Yönelim | Mono / Yandan Adreslemeli (Side Address) |
| Güç Gereksinimi | 48V Fantom Güç (44 - 52 VDC Fantom Güç kabul eder) |
| Analog Çıkış Konnektörü | 1 adet XLR 3-Pin Erkek |
| Gövde Malzemesi ve Renk | Dayanıklı Metal Gövde, Gri |
| Montaj Yuvası Ölçüsü | 5/8"-27 Dişi (Kutu içeriğindeki adaptör ile 3/8"-16 Dişi) |
| Boyutlar | Yükseklik: 3.8 cm x Genişlik: 5.1 cm x Uzunluk: 16 cm |
| Ağırlık | 301 g (10.6 oz) |
| Kutu İçeriği | AKG C414 XLS Mikrofon, H 85 Üniversal Shock Mount, W414X Mikrofona Özel Windscreen, PF80 Üniversal Pop Filtre, Seri Numaralı ve Üretim Tarih Kodlu Orijinal Frekans Tepki Grafiği, Metal Taşıma Çantası |