x

Amplifikatör ve Preamp! Arasındaki Farklar ?

23 Haziran 2022
Amplifikatör ve Preamp! Arasındaki Farklar ?

Amplifikatör ve Preamp! Arasındaki Farklar ?


Bu konunun kafa karıştırıcı olabileceğini biliyoruz ve genel olarak ses en azından ilk başta olma eğilimindedir, bu yüzden son zamanlarda aldığımız çok yaygın birkaç soruyu yanıtlamaya karar verdik.

Preamp ve Amp çok benzer bir isme sahiptir, bu yüzden çoğu insan bunların aynı şey olduğunu düşünme eğilimindedir, ancak gerçekte bunlar birlikte çalışmak üzere tasarlanmış iki farklı unsurdur.

Bu yazıda amplifikatör nedir, preamp nedir, ikisi arasındaki farklar, kulaklık amfileri ile ilgili sorular ve çok daha fazlasını ele alacağız!
Preamp ne işe yarar?


Behringer P2 Kulaklık Preamfisi Fiyatları

Bir preamplifikatörün amacı, düşük seviyeli sinyalleri, esasen kayıt donanımınızın standart çalışma seviyesi olan “hat seviyesine” yükseltmektir. Mikrofon sinyalleri nominal çalışma seviyesinin çok altındadır, bu nedenle sinyali hat seviyesine yükseltmek için genellikle 30-60 dB ve bazen daha fazla olmak üzere çok fazla kazanç gerekir.


Esasen, kayıt mikrofonları neredeyse kesinlikle bir ön amplifikatör kullanımını gerektirecektir ve bazı durumlarda, özellikle bazı mikrofonların kayıt için yeterince iyi bir sinyal üretebilmek için çok fazla kazanca ihtiyaç duyduğunu düşünürsek, oldukça güçlü bir taneye bile ihtiyacınız vardır (Shure). SM7B akla geliyor).

Preamp'lar, oradaki farklı türler ve ev stüdyonuz için bir taneye ihtiyacınız varsa (genellikle değil), bu yüzden kontrol etmekten çekinmeyin!Amplifikatör ne yapar?


Behringer NX1000 1000W 2 Kanal Power Amfi

Amplifikatör, genellikle hoparlörlere güç sağlamak için çok düşük olan kaynak ekipmanınızdan gelen sinyalin gücünü (voltajını) artıran ve sinyalin genliğini onlara güç sağlamak için yeterince yüksek bir düzeye çıkaran bir cihazdır. Bir amplifikatör tarafından sağlanan amplifikasyon miktarı kazancı ile ölçülür ve kazanç ne kadar yüksek olursa, sinyali o kadar çok yükseltir.

Kısacası; Bir preamplifikatör, genellikle bir mikrofonunki gibi düşük seviyeli bir sinyali, kayıt ekipmanının standart çalışma seviyesi olan hat seviyesine yükseltir. Öte yandan bir Amplifikatör, bu sinyali hoparlörler tarafından yeniden üretilebilmesi için daha da artırır.

Benzer bir notta, ve bu kesinlikle blogumuzun ne hakkında olduğuyla ilgili değil ama yine de bu makaleyle ilgili olduğu için onu ekleyeceğiz, ayrıca bir alıcının ne olduğunu ve bir amfi ve bir amfiden nasıl farklı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. preamp?Amplifikatör ve alıcı arasındaki fark

Bir amplifikatör bir ses sinyali alır ve onu hoparlörlerinizin sesi çalabilmesi için yeterince yüksek bir seviyeye yükseltir. Bir alıcının içinde bir amplifikatör vardır, ancak tuner, ön amplifikatör, radyo, giriş seçimi, ses kontrolleri ve daha fazlası gibi ekstra işlevselliklere ve bağlantı seçeneklerine sahiptir.

Bu soru gerçekten ev kayıt meraklılarını ilgilendirmiyor, daha ziyade evleri, ev sinema sistemleri vb. için bir ses sistemi almayı düşünen insanları ilgilendiriyor, çünkü esasen bir sistem alıp almayacağınıza karar veriyorsunuz. preamp, amfi, tuner gibi bileşenlerinin yerleşik veya ayrı.

Esasen, bir alıcı hemen hemen bazı ekstra özellikler ve işlevlerle birlikte gelen bir amplifikatördür.Bir preamp, amfi (güçlü hoparlörler) olarak kullanılabilir mi?

 

Bir preamp, kayıt cihazınızın sinyalini doğru şekilde kaydedilebilmesi için "hat düzeyine" yükselterek çalışır, ancak amplifikatör, sinyalin yeniden üretilebilmesi için sinyali yeterince yüksek bir düzeye yükseltmek için gerekli olan cihazdır. Preamp'lar tek başına hoparlörlere güç sağlayamaz.

Bu, yalnızca pasif hoparlörler için geçerlidir, çünkü aktif hoparlörler dahili amplifikatörlerle gelir, yani harici bir amplifikatöre ihtiyaç duyulmaz.
Bir amplifikatör hoparlörler için çok güçlü olabilir mi (Blow Speakers)?

Hoparlör hasarının çoğu, düşük güçlü bir amfiyi aşırı çalıştırdığınızda meydana gelen sinyal "kırpıldığında" meydana gelir ve bu bozulmaya neden olur. Esasen, çok fazla itilen, gücü düşük bir amfi hoparlörlere zarar verebilir. Temiz güç kullanırken bir hoparlöre zarar vermek çok daha zordur; bu, hoparlörleriniz 100 watt olarak derecelendirilmişse, 50 watt'lık bir amplifikatörün onlara zarar verme şansının 300 watt'lık bir amplifikatörden çok daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Düşük güçlü hoparlörler kullanan bir amfi canavarına sahip olmak, diğer yoldan çok daha güvenli bir bahis. Kanal başına 50 watt'lık bir amplifikatör, 100 watt değerindeki hoparlörlerle (düşük ses seviyelerinde) iyi çalışır. Ancak, 50 watt'lık amplifikatör yeterli ses sağlayamıyorsa bir sorun olacaktır, bu da hoparlörleri bozup zarar verebileceği anlamına gelir.


Öte yandan, 100 watt değerinde hoparlörleriniz varsa ve bunları 300 watt'lık bir amfi ile eşleştirirseniz, amplifikatör asla sinyali bozacak kadar sert çalıştırılmaz, bu da hoparlörler için çok daha güvenlidir.Entegre bir amfi ile ayrı bir preamp kullanılabilir mi?

Bir ön amplifikatör, entegre bir amplifikatör ile kullanılabilir, ancak sinyalin yalnızca harici ön amplifikatörden etkilenmesi için entegre amplifikatörün atlanması gerekir, aksi takdirde gürültü ve bozulma ekleyebilen iki ön amplifikatör tarafından işlenir. Bunu yapmak için ön amplifikatörün çıkışını amplifikatörün girişine (ana) bağlayın.Sinyali aynı anda işleyen iki preampliye sahip olmak birkaç farklı soruna neden olabilir;

Öncelikle, daha iyi ses vermesi gerektiği için harici bir preamp kullanıyorsunuz, değil mi? Öyleyse, neden daha iyi olduğu varsayılan bu sinyal, alt ön amplifikatör tarafından tekrar işleniyor? Hiç mantıklı değil, değil mi?


Bu nedenle, mümkün olan en iyi ses kalitesini elde etmek istiyorsanız, entegre ön amplifikatörü atlamak bir zorunluluktur.


İkincisi, bahsettiğimiz gibi, gürültü, tıslama, uğultu, bozulma vb. gelebilir, bu yüzden yine entegre preamp'ı atlayın.
Bir Ses Arayüzü/Mikser ile bir preamp kullanılabilir mi?

Ses Arayüzleri, mikrofon sinyalini standart kayıt cihazı çalışma seviyesi olan "hat düzeyine" yükseltmeleri gerektiğinden, yerleşik ön yükselteçlerle birlikte gelir. Harici ön yükselteçler Ses Arayüzleri ile kullanılabilir, ancak Ses Arayüzlerinin yerleşik ön yükselteçlerini atlamak için genellikle Arayüzün arkasındaki Hat girişlerine bağlanmaları gerekir.

Bir amfiye harici bir preamplifikatör bağlarken anlattığımız şeye benzer şekilde, bir ses arayüzüne özel bir preamplifikatör bağlamak istediğinizde, arayüzün yerleşik preamp'larını atlamanız gerekecek, aksi halde kullanmanın amacı ne? 

Harici ön amplifikatörler genellikle mümkün olan en iyi ses kalitesini elde etmek için kullanılır ve bu "daha iyi ses veren" sinyali ses arabiriminizin ön amplifikatörlerine göndermek ideal olmaktan uzaktır.

Bu nedenle, harici bir ön amplifikatör kullanırken her zaman ses arabiriminizin ön amplifikatörlerini atlamanız gerekir.
Bir Ses Arayüzüne/Miksere Preamplifikatör Nasıl Bağlanır?

Harici bir ön yükselteç kullanırken, bu sinyali Ses Arayüzünüzün ön yükselticisine göndermek istemezsiniz çünkü bu, en başta özel bir ön amfi kullanma amacını ortadan kaldırır.


Peki, bunun yerine ne yapmalısınız?…

Mikrofonu harici Preamp üzerindeki XLR Girişine bağlayın.
Preamp'ın çıkışına bir XLR veya TRS kablosu bağlayın.
Aynı kablo, Arayüz veya Mikser üzerindeki (genellikle arka taraftaki) Hat girişlerine bağlanmalıdır.
Bunu yapacaksanız, o zaman bir preamplifikatörü bir ses arabirimine bağlamak için her zaman dengeli kabloları kullanmanız gerekir.
Preamp çıkışları ne için kullanılır?

Kelimeden de anlaşılacağı gibi, bir preamp, bir ampliden önce gider ve preamp'ın çıkışları aracılığıyla bir amplifikatöre bağlanması amaçlanmıştır. Amplifikatör, hoparlörleri çalıştırabilmesi için sinyal seviyesini yükseltmek üzere tasarlanmıştır, ancak ön amplifikatör, sesin ses seviyelerini ayarlamak için ses kontrolünü içerendir. Preamplifikatörün hat çıkışlarını amplifikatöre bağlarsanız, ses yüksek olacaktır ve amplifikatörde bir ses kontrolü olmadığı sürece (bu kadar yaygın değildir) kontrol edilemeyecektir.

Esasen, bir preamplifikatörü bir ampliye bağlarken, ampte bir ses kontrolü yoksa, sesin tüm zaman boyunca tam patlamada olmasını istemiyorsanız “Hat Çıkışlarını” değil “Preamp/Ana Çıkışları” kullanın.
Bir preamp, kulaklıkları çalıştırabilir mi?Focal - Focal Listen Pro Stüdyo Referans Kulaklığı

Preamp'ler genellikle kulaklıkları düzgün bir şekilde sürmek için yeterli gücü sağlayamaz ve bu voltaj eksikliği düşük ses seviyelerine, düşük ses kalitesine ve zayıf bir frekans tepkisine neden olur. Kulaklıkları düzgün şekilde sürmek için bir amfiye ihtiyacınız olacak ve genel kural, amplifikatörün çıkış empedansının kulaklığın empedansının 1/8'inden fazla olmaması gerektiğidir (Kulaklık Empedansı 32 Ohm ise, amfi çıkışı empedans 4'ten fazla olmamalıdır.

Bazı kulaklıkları bir preamp ile kullanabilseniz de, sinyal son derece sessiz veya bazı durumlarda duyulmaz olacaktır, ancak daha da kötüsü, frekans tepkisinin her yerde olacağıdır.

Bakın, bir üretici kulaklıklarını tek bir Empedans değeri olarak derecelendirdiğinde, kulaklıkların empedans değeri frekansa bağlı olarak değiştiğinden bu tamamen doğru değildir.

Örnek: 150 Hz'de bir kulaklık 60 Ohm'luk bir empedansa sahip olabilir, ancak 2k'de sadece 45 Ohm'luk bir empedansa sahip olabilir.

Bu, farklı frekanslarda değişken ses seviyeleri olacağından tamamen yanlış bir frekans yanıtı verecektir.

Temel olarak, mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek istiyorsanız, bir kulaklık amfisi ile gidin (bir Ses Arayüzü, Mikser, vb. içine yerleştirilmiş olabilir).


Benzer bir notta, sorulduğunu gördüğümüz başka bir yaygın soru var:


Bir kulaklık amfisi preamp olarak kullanılabilir mi?

Kulaklık amfileri, özellikle bir ses kaynağının sinyalini, hoparlörleri kulaklığın içinde çalıştırabilmesi için yeterince yüksek bir düzeye yükseltmek için kullanılır. Esasen, bir kulaklık amfisinin de yerleşik bir ön amfisi vardır ve bunu yapmak için tasarlandığından daha yüksek bir empedans yükü sürmek sorun olmaz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.